Asbis rośnie dwucyfrowo

opublikowano: 07-11-2017, 22:00

Dystrybutor IT poprawia wyniki, którym pomaga wysoka sprzedaż produktów Apple’a.

W III kw. Asbis zwiększył sprzedaż o 35 proc. r/r, do 373 mln USD, a zysk o 51 proc., do 2,1 mln USD. Po trzech kwartałach ma już 944 mln USD sprzedaży i 3,1 mln USD zysku. Podtrzymuje całoroczną prognozę sprzedaży w przedziale 1,2–1,3 mld USD i zysku między 5 a 6 mln USD. Spodziewa się, że wyniki 2017 r. mogą sięgnąć górnego przedziału. Asbis notuje wzrost prawie na wszystkich rynkach geograficznych. Największą dynamikę w tym roku osiąga w krajach byłego Związku Radzieckiego oraz w zachodniej i środkowowschodniej Europie.

W III kw. największą dynamikę, bo 78 proc,. zanotowała sprzedaż smartfonów i dysków SSD — blisko 70 proc. Smartfony odpowiadały już za prawie 28 proc. sprzedaży. Segment jest napędzany przez sprzedaż iPhone’a. Około 70 proc. sprzedaży smartfonów stanowiła właśnie sprzedaż produktów Apple’a. Asbis spodziewa się znacznego wzrostu sprzedaży produktów Apple’a w IV kw. Ma to wynikać z premiery dwóch modeli: iPhone’a 8 i iPhone’a X. Constantinos Tziamalis, dyrektor Asbisu ds. IR, poinformował, że na iPhone’ach spółka uzyskuje marżę 4-5 proc., a na innych sprzętach amerykańskiego producenta marża jest dwucyfrowa.

Mimo dynamicznego wzrostu wyników Asbis po trzech kwartach ma 22 mln USD ujemnych przepływów z działalności operacyjnej.— Już w trzecim kwartale zanotowalibyśmy dodatnie przepływy operacyjne, gdyby nie duże zamówienie w końcu kwartału, które sprzedało się już w pierwszych dniach czwartego kwartału. W całym roku naszym celem jest wypracowanie pozytywnych przepływów operacyjnych — mówi Constantinos Tziamalis. Jego zdaniem, dobry trend w wynikach powinien być kontynuowany w przyszym roku. — Pracujemy nad budżetem na przyszły rok i wygląda to dobrze. Pod koniec lutego ogłosimy prognozę — mówi szef IR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy