Czytasz dzięki

Asfalt z recyklingu pokryje drogi

GDDKiA przygotowuje się do wymiany nawierzchni na drogach budowanych przed laty. Chce wykonywać to oszczędnie.

W ostatniej dekadzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zbudowała tysiące kilometrów tras szybkiego ruchu. Wyzwaniem jest jednak ich utrzymanie w dobrym stanie i serwisowanie. GDDKiA planuje w najbliższych latach prace remontowe na trasach zbudowanych lata temu. W oszczędnym inwestowaniu ma pomóc recykling i stosowanie destruktu asfaltowego, pozyskanego w trakcie frezowania nawierzchni.

GDDKiA szacuje, że w perspektywie kilku lat wykorzystanie do budowy
dróg asfaltu z recyklingu pozwoli zaoszczędzić nawet 400 mln zł. Potrzebne są
jednak zmiany w prawie.
Zobacz więcej

NOWE ZE STAREGO:

GDDKiA szacuje, że w perspektywie kilku lat wykorzystanie do budowy dróg asfaltu z recyklingu pozwoli zaoszczędzić nawet 400 mln zł. Potrzebne są jednak zmiany w prawie. FORUM

— Chcemy doprowadzić do zmian w wykorzystaniu destruktu asfaltowego. Zbliżamy się do uruchomienia programuwymiany nawierzchni na odcinkach autostrad i dróg ekspresowych oddanych do użytku przed 2012 r. Potencjalne oszczędności zastosowania materiału z recyklingu, jako substytut materiału nowego, oraz oszczędności przy transporcie kruszyw mogą wynieść w kilkuletniejperspektywie ponad 400 mln zł — szacuje Tomasz Żuchowski, kierujący GDDKiA.

Wykorzystanie destruktu ma ułatwić zmiana przepisów, zaproponowana właśnie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Branżowe organizacje wraz z GDDKiA zabiegały o nią od wielu miesięcy. Budowlane instytucje postulują jednak doprecyzowanie przepisów zaproponowanych przez MKiŚ. Chodzi głównie o zapisy dotyczące możliwości wykorzystania destruktu w miejscu wytworzenia, czyli na sfrezowanym odcinku drogi, oraz dopuszczenie poboru i analizy próbek materiału nie tylko przez akredytowane laboratoria, ale także przez zakładowe kontrole produkcji przy wytwórniach mas bitumicznych.

Branżowe organizacje argumentują, że prowadzenie badań tylko w akredytowanych podmiotach podniesie koszty i wydłuży okres oczekiwania na wyniki. Wątpliwości specjalistów budzi także określenie norm dla ponownie użytych materiałów na poziomie bardziej restrykcyjnym, niż przewidują np. przepisy określające parametry wprowadzanych ścieków do ziemi czy wód.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane