ASI utknęły w komisji nadzoru

opublikowano: 07-11-2017, 22:00

Urzędników przysypała sterta wniosków funduszy inwestycyjnych. Nie mogą się z niej wykopać i rejestr zionie pustką, a droga na skróty przeraża kosztami.

2 proc. — dokładnie taki odsetek wniosków w sprawie wpisu do rejestru firm funkcjonujących jako alternatywne spółki inwestycyjne (ASI) udało się zrealizować. Oznacza to rejestr obejmujący… trzy spółki. Reszta kandydatów do miana ASI czeka i się niecierpliwi — także dlatego, że Komisja Nadzoru Finansowego — zdaniem prawników — wciąż nie dała jasnej odpowiedzi na pytanie, jakie podmioty i w jakim trybie powinny zgłaszać się do rejestru.

KNF, której przewodzi Marek Chrzanowski, w sprawie rejestru ASI ma pełne ręce roboty. W czasie inwestycyjnej hossy jest już niemal 170 zalegających wniosków o wpis do rejestru.
Zobacz więcej

KŁOPOT URODZAJU:

KNF, której przewodzi Marek Chrzanowski, w sprawie rejestru ASI ma pełne ręce roboty. W czasie inwestycyjnej hossy jest już niemal 170 zalegających wniosków o wpis do rejestru. SL

— Około 30 spółek, które wspieramy, czeka od kilku miesięcy na informację o statusie ASI. My zaś w ich imieniu składamy pytania z zakresu poprawności procesowej. Pytamy KNF, czy rzeczywiście ten konkretny podmiot musi występować o wpis do rejestru — mówi Krzysztof Szachogłuchowicz, prawnik z kancelarii Snażyk Granicki.

Kasa i krata

W kuluarach mówi się, że KNF wcale nie jest nadgorliwa i nie rzuca spółkom kłód pod nogi. Przyczyną opieszałości komisji są braki kadrowe. Nie daje się to przesadnie we znaki funduszom prowadzącym działalność przed czerwcem 2016 r., którym do legalnego działania wystarczy samo złożenie wniosku.

Gorzej mają ci, którzy dopiero startują. Tu — w myśl części interpretacji — nie ma mowy o działalności bez wpisu do rejestru. Ryzyko i kary? Potężne — za prowadzenie działalności ASI z naruszeniem prawa grozi nawet 10 mln zł grzywny i 5 lat więzienia, a na mocy ustawy w poczet ASI zostało zaliczonych wiele nowych podmiotów zarządzających aktywami na rzecz stron trzecich, w tym np. fundusze venture capital, działające w formule spółek komandytowych czy sp. z o.o.

— Zakres stosowania przepisów może obejmować zarówno spółki pozyskujące kapitał od inwestorów na rynku publicznym, jak też stosunkowo niewielkie podmioty pozyskujące kapitał w drodze subskrypcji prywatnej, emisji obligacji czy pożyczek — mówi Michał Żółtowski z kancelarii prawnej Destrier. Co na to urzędnicy? Jacek Barszczewski z KNF podkreśla, że obecnie nie jest przewidziana żadna szczególna procedura rozpatrywania wniosków o wpis do rejestru zarządzających ASI, analizuje się je według kolejności wpływu.

Kosztowny skrót

Co z wnioskami składanymi przez fundusze zawiązujące się wokół projektów ze ścieżki Alfa Bridge, realizowanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). — Obecnie mamy 166 wniosków, z Alfa Bridge jest około 30. Wiele jest niezasadnych, ponadto wiele podmiotów nie uzupełnia braków formalnych bądź nie odpowiada na uwagi merytoryczne, które najczęściej dotyczą prawidłowego określenia zakresu działalności, co warunkuje możliwość wpisu do rejestru zarządzających ASI — tłumaczy Jacek Barszczewski.

W końcu sierpnia pisaliśmy w „PB”, że NCBR wymaga od funduszy wpisu do ASI. Zapisy w umowach zmieniły się jednak na mniej restrykcyjne — wystarczy samo zgłoszenie. KNF natomiast twardo stoi na stanowisku, że nie ma mowy o jakichkolwiek wyjątkach i drodze na skróty. Nie brakuje jednak nowych podmiotów, które przebierają nogami, widząc co miesiąc nową korespondencję z KNF z decyzjami o przedłużeniu postępowania. Alternatywne rozwiązania są, ale nie na każdą kieszeń.

— Więksi, zasobniejsi decydują się np. na inwestycję w formułę funduszu inwestycyjnego zamkniętego [FIZ red.], co pozwala ominąć ścieżkę ASI, ale generuje średnio 150-200 tys. zł opłat rocznie z tytułu wynagrodzenia licencjonowanego towarzystwa zarządzającego FIZ — wyjaśnia Krzysztof Szachogłuchowicz.

Za brak rejestracji i działalność bez zezwolenia zarządowi ASI grozi nawet do 10 mln zł grzywny i 5 lat więzienia. Wejdź na stronę konferencje.pb.pl i zarejestruj się na warsztaty „ASI — alternatywna spółka inwestycyjna”. Warsztaty odbędą się 23 listopada w siedzibie „PB”. Dowiesz się od ekspertów m.in.: jakie są szczegóły procedury rozpoczęcia działalności ASI i jej zarządzającego oraz jakie są obowiązujące regulacje w zakresie nadzoru nad działalnością zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu