Czytasz dzięki

Asseco idzie na rekord

opublikowano: 21-11-2019, 22:00

Grupa ma szansę na 10 mld zł przychodów i 1 mld zł zysku operacyjnego. Do wyników dużo dokładają spółki zagraniczne.

Grupa Asseco miała udany trzeci kwartał. Przychody i zysk operacyjny wzrosły dwucyfrowo, przekraczając oczekiwania rynku. Zysk był nieznacznie wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 9 proc. powyżej oczekiwań.

Trzy silniki

Grupa zawdzięcza poprawę to głównie dobrym rezultatom Asseco South Eastern Europe, Asseco Central Europe i Formuli, czyli spółek zagranicznych. Portfel zamówień ma wartość 10,06 mld zł, co oznacza, że rok może się zakończyć rekordową sprzedażą.

— Liczymy, że po raz pierwszy w historii zakończymy rok z dziesiątką z przodu — mówi Marek Panek, wiceprezes Asseco Poland.

W ciągu trzech kwartałów grupa miała 7,73 mld zł przychodów, 715 mln zł zysku operacyjnego i 238 mln zł zysku netto. W ocenie analityków w czwartym kwartale powinna kontynuować wcześniejsze trendy, a motorem wzrostu powinny pozostać spółki zagraniczne.

— W całym roku spodziewam się ponad 10 mld zł przychodów i około 1 mld zł zysku operacyjnego. Zysk netto powinien być porównywalny z uzyskanym przed rokiem lub nieco niższy. Z perspektywy oczekiwań sprzed roku to dobry rezultat, gdyż spodziewałem się, że znacząco pogarszające się wyniki spółki matki spowodują spadek zysku grupy — mówi Sobiesław Pająk, analityk DM BOŚ.

Po trzech kwartałach przychody spółki matki spadły do 597 mln zł z 642 mln zł, a zysk operacyjny — do 89 mln zł z 137 mln zł. Spadek jest spowodowany m.in. wysoką bazą z ubiegłego roku, wynikającą z aktualizacji oprogramowania na potrzeby nowych regulacji w sektorze bankowym, oraz utratą kontraktu w ZUS.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Poprawa w kraju

Sytuacja w kraju ma się jednak poprawić. Portfel zamówień polskiego segmentu na kolejnych dwanaście miesięcy jest o 7 proc. grubszy r/r. Spółka matka zdobyła ostatnio wiele kontraktów w segmencie publicznym, niedługo powinny być widoczne w wynikach. Asseco obserwuje wzrost zamówień na rynku oprogramowania dla sektora ochrony zdrowia. W ciągu trzech kwartałów 2019 r. grupa wygrała łącznie 133 przetargi o łącznej wartości blisko 60 mln zł. Odnowiła też kontrakt z NFZ o szacunkowej wartości 27- -30 mln zł rocznie. Krzysztof Groyecki, wiceprezes Asseco, uważa, że dzięki cyfryzacji kolejnych obszarów medyczny segment biznesu będzie zyskiwał na znaczeniu.

— IT w służbie zdrowia stało się modne, ale też zostało zauważone politycznie, więc jego znaczenie będzie rosło — stwierdził Krzysztof Groyecki.

Czy po rekordowym roku informatyczna spółka pokusi się o rekordową dywidendę? Zarząd Asseco na razie nie zajmuje stanowiska w tej kwestii. W ocenie analityków przyrost dywidend ze spółek zależnych może nie być tak duży, żeby zasypać spadek wyniku spółki matki.

— Utrzymanie wypłaty na poziomie z 2019 r. będzie prawdopodobnie wymagało pewnego uszczuplenia poduszki gotówkowej spółki matki. Wydaje mi się jednak, że zarząd będzie chciał to zrobić — uważa Sobiesław Pajak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy