Asseco marzy o Stanach Zjednoczonych

opublikowano: 21-03-2018, 22:00

Droga przez Izrael okazała się zbyt wyboista, dlatego informatyczna grupa myśli o wejściu do USA bezpośrednio. Z optymizmem patrzy na tegoroczny budżet.

Asseco, przejmując w 2010 r. izraelski holding spółek technologicznych Formula Systems, przekonywało, że akwizycja i wsparcie tej grupy pozwoli spółce zaoferować produkty w USA.

Zobacz więcej

Adam Góral

Fot. Marek Wiśniewski

— Droga przez Izrael nie wyszła, ale nadal marzy mi się rynek amerykański i pracujemy na wielu frontach, aby zaistnieć tam bezpośrednio. Nie mówiłbym o tym, gdyby to, nad czym pracujemy, nie było realne. Na dziś wygląda poważnie — mówi Adam Góral, prezes Asseco Poland.

Drogą wejścia do USA może być przejęcie lub wystawienie w modelu chmury danych jednego z produktów dla bankowości. Jedną z form zaistnienia Asseco za oceanem może być outsourcing.

— Kiedyś nie byłem zwolennikiem takich usług, ale wydaje się, że dziś może to być model wejścia do klienta i zrozumienia jego potrzeb — wyjaśnia szef Asseco.

Rosyjska rzeczywistość

Tymczasem maleją nadzieje na mocniejsze zaistnienie na rynku rosyjskim. Asseco w 2013 r. podpisało umowę, w wyniku której stało się większościowym udziałowcem w rosyjskiej spółce R-Style Softlab, produkującej oprogramowanie dla sektora bankowego. Całkowity koszt transakcji wyniósł 28 mln USD. W marcu 2017 r. podpisało natomiast umowę sprzedaży 51-procentowego udziału w kapitale zakładowym rosyjskiej firmy za 71 mln zł. Płatność miała nastąpić w terminie do 60 miesięcy od daty zawarcia transakcji. Sprzedaż była wymuszona zmianami legislacyjnymi w Rosji, które ograniczały możliwość pozyskiwania zleceń na tamtym rynku podmiotom z większościowym zaangażowaniem firm zagranicznych.

W związku z pogarszającymi się wynikami R-Style Softlab, w trzecim kwartale 2017 r. Asseco zadecydowało o utworzeniu odpisów aktualizujących zarówno wartość inwestycji w rosyjską spółkę, jak i odpisów należności wynikających z transakcji sprzedaży. Łączna wartość odpisów to 55 mln zł. Jeden z kupców z umowy z marca 2017 r. wycofał się, w jego miejsce wszedł ktoś inny, a cena sprzedaży spadła do 3,5 mln zł. Asseco ma jednocześnie opcję call na odkupienie udziałów w spółce.

— Nie tracę nadziei, że zapanuje pokój i uda nam się tam wrócić. Wówczas bylibyśmy jedynymi, którzy przetrwali. Szanse na to są jednak coraz mniejsze — mówi Adam Góral.

Backlog niższy, czyli wyższy

Asseco Poland w poniedziałkowym raporcie podało, że portfel zamówień grupy na 2018 r. ma obecnie wartość 5,46 mld zł w porównaniu z 5,51 mld zł rok wcześniej. Niektórzy analitycy wskazywali, że ta informacja wystraszyła inwestorów przyzwyczajonych do corocznego wzrostu portfela i przełożyła się na nawet 5-procentowy spadek kursu podczas sesji.

— Spadek wartości w większości wynikał z niższych kursów walut. Gdyby przyjąć takie kursy, jakie mieliśmy rok wcześniej, to portfel w zakresie przychodów byłby wyższy o 9 proc., a portfel w oprogramowaniu i usługach własnych o 7 proc. — wyjaśnia Rafał Kozłowski, wiceprezes Asseco Poland ds. finansowych.

Na rynku izraelskim portfel zamówień na 2018 r. jest niższy o 5 proc. oraz o 7 proc. niższy w oprogramowaniu i usługach własnych. Po oczyszczeniu o zmiany kursów walutowych wartość zamówień w Izraelu jest odpowiednio o 9 proc. i 7 proc. wyższa niż przed rokiem. Natomiast portfel zamówień Asseco International na 2018 r. jest o 15 proc. wyższy r/r na poziomie przychodów i 16 proc. wyższy w oprogramowaniu własnym. Po uwzględnieniu zmian kursów walut zwyżki wynoszą odpowiednio 19 proc. i 20 proc. W rezultacie przedstawiciele spółki dość optymistycznie patrzą na perspektywy na 2018 r.

— Budżet na ten rok jest wyższy niż wykonanie ubiegłoroczne, pomijając oczywiście zdarzenia jednorazowe — zapowiada Adam Góral.

Poinformował też, że spółka chce być „wierna dywidendzie”, zaznaczając, że będzie ona oczywiście pochodną zysku oraz może być niższa, jeśli spółka zdecyduje się na jakąś istotną akwizycję. Za 2017 r. Asseco chce wypłacić 3,01 zł dywidendy na akcje, co oznacza stopę dywidendy na poziomie około 6,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy