Asseco wdroży system w Sbierbanku Europe

opublikowano: 23-07-2017, 22:00

Informatyczna grupa stopniowo umacnia swoją pozycję w międzynarodowym sektorze bankowym.

Analitycy i dziennikarze będący bywalcami konferencji Asseco wielokrotnie słyszeli opowieści prezesa spółki Adama Górala o jego marzeniach wejścia z centralnym systemem bankowym, tj. def3000, do zagranicznego banku. Przeszkód było co niemiara, a „szklany sufit” na tyle twardy, że z roku na rok przybywało sceptycznych głosów. Marzenia Adama Górala mają jednak to do siebie, że dość często się spełniają. Niedawno informatyczna firma informowała o zleceniu na wdrożenie def3000 w Wielkiej Brytanii, a ostatnio zdobyła zlecenie ze Sbierbank Europe AG, z siedzibą w Austrii, na wdrożenie systemu Asseco Treasury, obejmującego nowe funkcjonalności obsługi transakcji skarbowych. Jednym z głównych celów wdrożenia jest zwiększenie poziomu automatyzacji realizowanych przez bank operacji. Termin zakończenia prac wdrożeniowych przewidziany jest na koniec października 2017 r.

Adam Góral, prezes Asseco
Fot. Marek Wiśniewski

Właściwy kierunek

Informatyczna grupa nie ukrywa zadowolenia z pozyskania austriackiego klienta na polskie oprogramowanie.

— Eksport polskich produktów Asseco był od lat moim marzeniem i cieszę się, że ta wizja się spełnia. W ostatnim czasie rozpoczęliśmy ważne zagraniczne wdrożenia systemów bankowych. Umowa z dużym bankiem w Austrii jest potwierdzeniem tego, że mamy systemy IT na światowym poziomie. To wdrożenie stanowi dla nas świetną referencję do dalszego międzynarodowego rozwoju grupy w sektorze bankowym, ale postrzegam je także w kategoriach prestiżowych. Dziś Asseco jest przykładem firmy, która tworzy polskie produkty,oparte na sektorowym know-how i innowacji. Jestem przekonany, że właśnie o to chodzi w budowaniu nowoczesnej gospodarki — mówi Adam Góral.

Liczący się klient

Sbierbank Europe działa na 9 rynkach w Europie Centralnej i Wschodniej: Austrii, Bośni i Hercegowinie (Sarajewo i Banja Luka), Chorwacji, Czechach, Słowenii, Serbii oraz Ukrainie. Bank ma łącznie 228 oddziałów i zatrudnia około 4,3 tys. pracowników w całym regionie. Sbierbank Europe jest spółką zależną Sbierbank Russia — największego banku w Rosji. Widać, że po latach dobijania się do zachodnich banków worek z kontraktami dla Asseco powoli otwiera się coraz szerzej. Poza def3000 i modułem treasury niedawno grupa podpisała także za granicą umowę na wdrożenie na CBP (customer banking platform). To będą pierwsze europejskie referencje dla tych rozwiązań.

OKIEM EKSPERTA
Krok we właściwym kierunku

KONRAD KSIĘŻOPOLSKI, szef analityków Haitong Banku

Zdobycie takiego klienta to dla Asseco bardzo dobra informacja. Drogę do tych zagranicznych kontraktów niestety dość długo i mozolnie się wydeptuje. Przykładem może być Comarch, który swoje systemy telekomunikacyjne rozwijał w Polsce, małymi krokami próbował wychodzić za granicę, pukał do różnych drzwi i w końcu dostał się do E-plusa. Ten natomiast połączył się z Telefonią i to dało Comarchowi referencje w całej grupie Telefocnica. Wracając do Asseco — to nie jest łatwa sprawa wejść z systemem bankowym do zagranicznego banku. Banki mają swoje centralne, które działają, korzystając ze swoich systemów od wielu lat, a zmienić system bankowy jest bardzo trudno. Dobrze więc, że się to udało. Kontrakt Asseco jest bardzo istotny ze względu na referencje, które daje bo to, że Asseco wdrożyło systemy w Polsce, to na arenie zachodniej Europy nie jest specjalnie brane pod uwagę. Nie wiadomo, czy zagraniczny kontrakt przełoży się na kolejne wdrożenia w zachodnich bankach, ale Asseco wstawiło nogę między drzwi.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane