Atak może wpłynąć na wycenę Aramco w IPO

opublikowano: 16-09-2019, 12:52

Bankierzy wynajęci do przeprowadzenia pierwotnej oferty publicznej saudyjskiego koncernu naftowego Aramco są gotowi trzymać się dotychczasowego planu pomimo niedawnego ataku, którego skutkiem jest zmniejszenie wydobycia ropy przez koncern o połowę, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Informatorzy agencji twierdzą, że Aramco podtrzymuje plan spotkań z analitykami i nie sygnalizuje zmiany zamiaru wejścia na giełdę w Arabii Saudyjskiej nawet na początku listopada. Jeden z informatorów Bloomberga twierdzi jednak, że skala zniszczeń po ataku rebeliantów Huti zmniejsza szansę IPO saudyjskiego koncernu w najbliższych miesiącach.

Aramco
Zobacz więcej

Aramco fot. Bloomberg

Aramco, które wynajęło do pomocy w IPO m.in. banki Goldman Sachs i Morgan Stanley, przyspieszyło w ostatnim czasie przygotowania do wejścia na giełdę. Atak pokrzyżował te plany, a niektórzy analitycy uważają, że mógł obniżyć istotnie wycenę spółki, którą książę koronny Mohammed bin Salman, kierujący de facto królestwem, określił na ponad 2 bln USD.

- Jest ponad 70 proc. prawdopodobieństwo opóźnienia IPO Aramco jeśli będą chcieli wyższej wyceny – powiedział Mohammed Ali Yasin, szef strategii w Al Dhabi Capital iz Abu Zabi. – Wycena ryzyka, którą inwestorzy uwzględnili w szacowaniu wartości Aramco przed atakiem całkowicie się zmieniła – dodał.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu