Atal na fali wzrostu

opublikowano: 22-05-2018, 22:00

Deweloper kontynuuje dobrą passę — zwiększa zysk prawie o połowę i zapowiada utrzymanie tempa inwestycji

W pierwszym kwartale 2018 r. notowana na warszawskiej giełdzie spółka Atal przekazała klientom 830 lokali, czyli o 66 proc. więcej niż przed rokiem. Przełożyło się to na wyniki finansowe dewelopera, który od stycznia do marca odnotował przychody na poziomie niemal 301 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 51 proc. Zysk netto spółki sięgnął natomiast 58,8 mln zł i był o 43 proc. wyższy niż przed rokiem.

REKORDOWA KOŃCÓWKA KWARTAŁU: Mateusz Juroszek, wiceprezes Atalu, informuje, że w marcu 2018 r. spółka sprzedała 288 lokali — to jej najwyższy miesięczny rezultat w historii.
Zobacz więcej

REKORDOWA KOŃCÓWKA KWARTAŁU: Mateusz Juroszek, wiceprezes Atalu, informuje, że w marcu 2018 r. spółka sprzedała 288 lokali — to jej najwyższy miesięczny rezultat w historii. Fot. Marek Wiśniewski

— W planach na 2018 r. mamy stabilizację wysokiego poziomu sprzedaży między 2,7-3 tys. lokali. Liczymy też na poprawę wyniku w naszych najnowszych lokalizacjach, czyli w Poznaniu i Trójmieście. W trakcie realizacji jest obecnie około 40 inwestycji. Tylko w tym roku do oferty wprowadziliśmy już ponad 1,4 tys. lokali na ośmiu osiedlach. Do grudnia powinniśmy przekazać co najmniej tyle samo mieszkań, ile w zeszłym roku. Kontraktacja w budynkach, które będą wydawane klientom w tym roku, wynosi obecnie aż około 90 proc. — mówi Mateusz Juroszek, wiceprezes spółki Atal.

Na wysokich obrotach

Deweloper cały czas rozwija wewnętrzny dział projektowy, który przejmuje odpowiedzialność za kolejne inwestycje.

— W sprzedaży są już pierwsze budynki jego autorstwa. Mamy przetestowane m.in. procedury urzędowe w Poznaniu, dotyczące uzyskania pozwolenia na budowę. Pracujemy obecnie nad kolejnymi projektami — głównie we Wrocławiu i Poznaniu. Dział projektowy wykonuje też dla nas liczne analizy techniczne gruntów i nieruchomości, które są w sferze naszego zainteresowania — informuje wiceprezes Atalu.

Tylko w pierwszym kwartale deweloper wydał na działki około 40 mln zł.

— Do zakupów zawsze pochodzimy racjonalnie, nie bierzemy udziału w wyścigach cenowych. Skupiamy się wyłącznie na atrakcyjnych gruntach, w rozsądnych cenach, które gwarantują wypracowanie satysfakcjonujących marż — zapewnia Mateusz Juroszek. Jego zdaniem, od strony popytowej i podażowej branża jest zdrowa. Jedynym zagrożeniem dla niej jest niepewność związana z procesami administracyjnymi.

— Rynek jest pod tym względem zbyt nieprzewidywalny. Wydawanie zgód i decyzji — m.in. pozwoleń na budowę czy użytkowanie — jest odczuwalnie dłuższe, co wpływa na prowadzenie inwestycji i ma wpływ na koszty. Ponadto wyraźnie wzrosły ceny gruntów i wykonawstwa. W związku z tym należy spodziewać się, że ceny mieszkań nadal będą szły w górę — twierdzi wiceszef dewelopera.

Z potencjałem

W opinii analityków, Atal jest w bardzo dobrej kondycji.

— Korzystna sytuacja na rynku mieszkaniowym przekłada się na wyniki spółki. W pierwszym kwartale deweloper przekazał klientom o 329 lokali więcej niż rok wcześniej. Był to również bardzo dobry okres pod względem sprzedaży. Atal zawarł umowy deweloperskie i przedwstępne na 714 lokali, co pozwala spodziewać się kolejnego rok z bardzo wysoką sprzedażą — komentuje Mateusz Mucha, menedżer w Navigator DM.

Przypomina, że w kwietniu 2018 r. spółka wyemitowała na bardzo dobrych warunkach trzyletnie obligacje o wartości nominalnej 70 mln zł.

— Fundusze z emisji uzupełnią w lukę po zapadającej w maju serii O wartości 50 mln zł. W kolejnych miesiącach 2018 r. przypada wykup papierów za łączną kwotę około 84,2 mln zł. W związku z tym można się spodziewać kolejnych emisji refinansujących w 2018 r. — twierdzi Mateusz Mucha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu