Atal obniża plany o 500 mieszkań

opublikowano: 09-09-2022, 19:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Od stycznia do sierpnia deweloper sprzedał 1587 lokali. Do końca roku liczba ta powinna wzrosnąć do ok. 2 tys.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie wyniki osiągnął w I półroczu deweloper
  • co spowodowało jego korektę planów sprzedaży na ten rok
  • co sądzi prezes Atalu na temat ewentualnego spadku cen mieszkań

Jeszcze w czwartkowym komunikacie Atal podawał, że chce w tym roku sprzedać 2,5 tys. mieszkań. Dzień później wyjaśnił, że były to dane z kwietnia, a obecne szacunki bliższe są 2 tys. W pierwszej połowie 2022 r. sprzedał 1340 mieszkań, w lipcu 117, a w sierpniu – 130.

Problem z kredytem:
Problem z kredytem:
We wrześniu sytuacja jest trochę lepsza niż w lipcu i sierpniu, co nie znaczy, że zniknął główny problem, czyli dostęp do kredytów hipotecznych i ceny kredytów. Na to nie mamy wpływu – mówi Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.

– We wrześniu widzimy lekką poprawę, więc spodziewamy się, że ostatni kwartał ilościowo może być lepszy niż trzeci, ale łącznie, w całym roku, sprzedaż będzie w granicach 2 tys. - to jest poziom, który dzisiaj szacujemy – mówi Zbigniew Juroszek, prezes Atalu.

W pierwszej połowie 2022 r. Grupa Atal przekazała 1784 lokali mieszkalnych i usługowych, a jej skonsolidowane przychody wyniosły 875,9 mln zł. Oznacza to wzrost o ponad 34 proc. w porównaniu do pierwszej połowy 2021 r. Skonsolidowany zysk netto grupy przekroczył 185,2 mln zł, czyli był wyższy o 59 proc. niż w analogicznym okresie 2021 r. Marża brutto ze sprzedaży w pierwszej połowie 2022 r. to 25,9 proc., a marża netto – 21,2 proc.

Zdaniem prezesa dobra sytuacja gotówkowa i brak zadłużenia powodują, że spółka może się rozwijać nawet przy obecnych trudnościach na rynku, spowodowanych wysoką inflacją, wojną w Ukrainie czy słabnącą aktywnością gospodarki. Jako pozytywne zjawiska odbiera łatwiejsze pozyskiwanie gruntów inwestycyjnych i dostępność wykonawców.

– W pierwszej połowie roku zakupiliśmy dziewięć gruntów za ok. 269 mln zł. Sytuacja sprzyja skupowi atrakcyjnych działek, ceny wyraźnie się urealniły – mówi Zbigniew Juroszek.

Poznaj program konferencji “Kontrakty budowlane”, 28-20 września 2022, Online >>

Priorytetem Atalu jest dziś kończenie rozpoczętych budów, a dopiero w następnej kolejności kontynuacja etapów istniejących osiedli. Według Zbigniewa Juroszka ceny mieszkań na rynku pierwotnym nie ulegną znaczącym zmianom.

– Na poszczególnych projektach, które miały wyjściowo za wysoką cenę, mogą nastąpić korekty, ale projekty, które zostały wybudowane na realnym koszcie zakupu, marży i wykonawstwa, będą stabilne – mówi Zbigniew Juroszek.

Jego zdaniem sytuacja deweloperów nie jest na tyle zła, by obniżali ceny mieszkań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane