Atlas oraz Lafarge zasilą Dolinę Nidy

Przemysław Moszumański
25-07-2001, 00:00

Atlas oraz Lafarge zasilą Dolinę Nidy

Zakłady Przemysłu Gipsowego Dolina Nidy zwołają na początku sierpnia nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, które zdecyduje o emisji akcji serii B i C. W sumie kapitały spółki wzrosną o 2,9 mln zł. Środki zostaną wykorzystane na modernizację i zwiększenie produkcji.

Zarząd Zakładów Przemysłu Gipsowego (ZPG) Dolina Nidy z Gacek (woj. świętokrzyskie) zwołał na 10 sierpnia NWZA, które zdecyduje o dokapitalizowaniu spółki. W tym celu przedsiębiorstwo wyemituje dwie serie akcji, które przejmie konsorcjum Lafarge Gips Polska i Atlas Gips. Kapitał akcyjny spółki po tej operacji wzrośnie z 20 do 22,9 mln zł. Wartość pierwszej emisji wyniesie 1,4 mln zł, a drugiej 1,5 mln zł. Nie wiadomo, w jaki sposób współwłaściciele podzielą się nowymi akcjami.

— Walory nowej serii nabędą dotychczasowi akcjonariusze, czyli Atlas i Lafarge. Obie strony umówią się co do sposobu ich podziału — mówi Jacek Koźlecki, członek zarządu ZPG Dolina Nidy.

W tej chwili Lafarge na 41,3 proc. walorów spółki, Atlas — 38,6 proc., pracownicy — 15 proc., a Skarb Państwa — 5 proc.

Niemal na pewno na tych dwóch emisjach się nie skończy. Zgodnie z warunkami umowy prywatyzacyjnej, jaką konsorcjum zawarło z MSP w grudniu 1999 r., dwaj inwestorzy zobowiązali się do podwyższenia kapitału ZPG Dolina Nidy o kwotę stanowiącą równowartość w złotych 31 mln USD (130 mln zł).

— Podwyższenie kapitału zakładowego firmy jest związane z poważnymi inwestycjami, jakie stoją przed spółką. Planujemy zwiększenie produkcji suchych mieszanek gipsowych do 250 tys. ton oraz płyt gipsowo-kartonowych do 44 mln mkw. rocznie. Wymaga to modernizacji istniejących zakładów produkcyjnych oraz budowy nowych, a na to potrzebne są środki — twierdzi Jacek Koźlecki.

Przedstawiciele spółki zapewniają, że nie odczuwają spowolnienia na rynku budowlanym. Według Jacka Koźleckiego, zysk netto w pierwszym półroczu tego roku był o 9 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2000 r. Główni akcjonariusze ZPG Dolina Nidy nie chcą jednak ujawnić konkretnych wyników.

Spółka z Gacek działa w branży gipsowej. Zajmuje się m.in. wydobyciem i produkcją gipsu oraz działalnością usługową w sektorze górniczym i budowlanym. W 1999 r. została kupiona od MSP przez konsorcjum Lafarge—Atlas. ZPG Dolina Nidy zatrudniają ponad 500 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Moszumański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Atlas oraz Lafarge zasilą Dolinę Nidy