Atlas przejmuje rumuński Romcolor

Anna Bytniewska
opublikowano: 23-11-2010, 00:00

Najpierw Białoruś, teraz Rumunia. Spółka z bocianem w godle wchodzi na obiecujący rynek.

Polska firma zainwestuje w partnera w ciągu trzech lat 5 mln EUR

Najpierw Białoruś, teraz Rumunia. Spółka z bocianem w godle wchodzi na obiecujący rynek.

W ubiegłym roku Atlas chwalił się zakupem białoruskiego Tajfunu, dziś otwiera szampana w Rumunii. Polska firma przejęła większościowy pakiet udziałów rumuńskiej Grupy Romcolor, w której skład wchodzą trzy spółki: Romcolor, Sinteco i Cezal.

Kupuj globalnie...

Grupa, której centrala znajduje się w Oradei, niedaleko granicy z Węgrami, jest producentem budowlanych mieszanek cementowych i gipsowych, systemów ociepleń oraz farb i lakierów. Zajmuje się dystrybucją wyrobów, a także usługami w zakresie ocieplania domów. Suma przychodów spółek wynosi około 50 mln zł przy dodatnim wyniku finansowym. Atlas wiąże spore nadzieje z rumuńskim rynkiem. To drugi pod względem wielkości (22 mln obywateli) rynek w Europie Środkowej i Wschodniej.

— Zakup Romcoloru to kolejny krok na drodze budowania pozycji Atlasa w tym rejonie Europy. Grupa jest producentem bardzo dobrych farb — rozpuszczalnikowych, wodnych i specjalistycznych. My ich nie produkujemy, więc wzbogacą one naszą ofertę. Ponadto z Rumunii śmiało możemy zaopatrywać także rynki węgierski, serbski i mołdawski — wylicza zalety transakcji Henryk Siodmok, prezes Grupy Atlas.

...działaj lokalnie

Zdaniem przedstawicieli firmy, dotychczasowe doświadczenia grupy na rynkach zagranicznych pokazały, że jednym z czynników, który decyduje o powodzeniu przedsięwzięcia, jest lokalny partner, znający specyfikę rynku i panujące na nim zasady. W spółce pozostają więc czterej rumuńscy współwłaściciele. Ich doświadczenie oraz atlasowe możliwości inwestycyjne mogą przełożyć się na wzrost wartości firmy.

— Romcolor w sposób bardzo umiejętny wykorzystuje unijne środki na rozwój, wymaga jednak dodatkowych nakładów finansowych oraz pomocy w sferze badawczo-projektowej i w zakresie nowoczesnych systemów sprzedaży — mówi Henryk Siodmok.

Dlatego w ciągu trzech lat Atlas chce zainwestować w Grupę Romcolor 5 mln EUR.

Polska spółka dołączyła do coraz liczniejszego grona firm, które zainwestowały w Rumunii. Z szeroko rozumianej branży budowlanej są tam już m.in. Porta KMI, Barlinek, Polimex-Mostostal. Atlas polubił ostatnio przejęcia. Oprócz zakupu białoruskiego Tajfunu polska firma stała się większościowym udziałowcem spółki Izolmat, gdańskiego producenta pap. Do Atlasa należy 86 proc. udziałów, reszta pozostaje w rękach osób prywatnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Atlas przejmuje rumuński Romcolor