AUD spada po decyzji RBA, złoty czeka na RPP

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 07-05-2013, 09:06

Dolar australijski osłabił się w reakcji na nieoczekiwaną obniżkę stóp procentowych przez RBA, złoty będzie dziś czekał na jutrzejszą decyzję RPP, natomiast wpływ na notowania wspólnej waluty mogą mieć publikowane w południe dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle.

Bank Rezerw Australii (RBA) na zakończonym dziś posiedzeniu zdecydował o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych (pb), co sprowadziło główną stopę do rekordowo niskiego poziomu 2,75%. To pierwsza zmiana kosztu pieniądza od grudnia ub.r., gdy RBA również obciął go o 25 pb. Decyzja banku zaskoczyła rynek. Wczoraj w komentarzu zwracaliśmy uwagę, że tak może się stać.

Rynek był podzielony w ocenie tego jaką decyzję w maju podejmie RBA. Większość ekonomistów i analityków zakładała jednak, że jeszcze nie dojdzie do obniżki. Podobny scenariusz "obstawiał" też rynek terminowy. Wprawdzie po opublikowanych wczoraj, słabszych od prognoz danych o sprzedaży w Australii i niepokojących odczytach chińskich indeksów PMI (największy partner handlowy Chin), rozpoczęła się gra pod obniżkę stóp, co zepchnęło kurs AUD/USD, jednak cięcie nie zostało zdyskontowane. Dlatego nie dziwi dzisiejsza deprecjacja australijskiego dolara po decyzji RBA.

W reakcji na decyzję RBA kurs AUD/USD spadł 1,2040 do 1,0178 dolara.  Z punktu widzenia tej pary istotne będzie to, czy wyrwie się ona z trwającej już dziesiąty miesiąc konsolidacji w przedziale 1,0149-1,0611 dolara. Gdyby do tego doszło to trzeba się liczyć z silnym i szybkim osłabieniem australijskiego dolara.

Wtorek jest ubogi w publikacje makroekonomiczne. Jedyną wartą uwagi "figurą" będzie publikacja danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle. Zostaną one opublikowane w południe. W marcu prognozowany jest spadek zamówień o 0,5% w relacji miesięcznej, po tym jak w lutym wzrosły one o 2,3% M/M. Lepsze dane mogą wesprzeć euro. Gorsze potwierdzą, że sytuacja ekonomiczna w Niemczech się pogarsza i może mieć negatywny wpływ na notowania wspólnej waluty.

Na dane z Niemiec może też być czuły złoty. Koniunktura w naszego zachodniego sąsiada ma kluczowe znaczenia z punktu widzenia polskiej gospodarki. Dużo większy wpływ na notowania polskiej waluty będzie jednak miało czekanie na wyniki rozpoczynającego się dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Szczególnie, że jego wynik pozostaje dużą zagadką. W naszej opinii Rada zdecyduje się obciąć stopy o 25 punktów bazowych. Nie ma żadnych merytorycznych przesłanek przeciwko takiej decyzji, a marcowa decyzja (niespodziewane cięcie o 50 pb) może sugerować, że RPP stała się w swych decyzjach nieco bardziej odważna niż to miało miejsce wcześniej.

We wtorek rano złoty lekko traci na wartości do głównych walut. Za dolara trzeba było zapłacić 3,1748 zł, a euro kosztowało 4,1516 zł. Pierwsza połowa dnia może przynieść lekkie osłabienie polskiej waluty, po południu natomiast bardziej prawdopodobna jest stabilizacja notowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, Admiral Markets Polska

Polecane