Aukcja dla słońca dostała wolne

Magda Graniszewska
opublikowano: 24-10-2018, 22:00

Nieroboczy 12 listopada to kłopot dla branży odnawialnych źródeł energii. Urząd Regulacji Energetyki musi znaleźć nowy termin na aukcję dla małej fotowoltaiki.

Sejm przegłosował projekt ustawy, która ustanawia poniedziałek 12 listopada dniem wolnym od pracy. Teraz projektem zajmie się Senat. Nagła decyzja ustawodawcy, który zmienia reguły gry z trzytygodniowym wyprzedzeniem, zmusza Urząd Regulacji Energetyki do równie nagłej zmiany planów — na 12 listopada zaplanowano bowiem aukcjędla wiatrowych i słonecznych źródeł energii o mocy zainstalowanej nie większej niż 1 MW. Data jest zapisana w rozporządzeniu ministra energii.

— Aukcji nie będzie. Przygotowujemy nowy harmonogram — mówi Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa URE.

Twierdzi, że do zmiany daty nie jest potrzebne rozporządzenie — wystarczy decyzja prezesa URE. Ministerstwo Energii nie odpowiedziało na nasze pytania w tej sprawie. W aukcjach dla OZE inwestorzy mają rywalizować o 15-letnie wsparcie od państwa. Wygrywa ten, kto zadeklaruje niższą cenę wytworzenia energii.

Listopadowa aukcja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów chcących rozwijać projekty słoneczne. Małe wiatraki miałyby w tej rywalizacji mniejsze szanse na wygraną.

— Niepewność regulacyjna to problem, bo przecież termin aukcji określa działania podejmowane przez inwestorówi ponoszone przez nich koszty — zauważa Wojciech Cetnarski, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Ma też wiele wątpliwości. Od której daty będzie się liczyć okres na budowę nowej instalacji — tej z rozporządzenia? Czy projekty, które spóźniły się ze zgłoszeniem do aukcji, teraz będą mogły wziąć w niej udział?

— Posłowie znów zakpili z przedsiębiorców z branży OZE i wprowadzili chaos prawny. Tak samo było z podatkiem od nieruchomości — zauważa inny z przedsiębiorców z branży odnawialnych źródeł energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu