Aukcja zamiast faktora

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 18-10-2013, 00:00

Polscy przedsiębiorcy eksportujący swoje towary mogą wystawiać swoje faktury na licytację. To sposób na zachowanie płynności finansowej.

Usługa Aztec Money, międzynarodowej platformy obrotu wierzytelnościami ma być alternatywą dla faktoringu, kredytów bankowych i linii kredytowych. Jej przedstawiciele przekonują, że w przeciwieństwie do tych narzędzi umożliwia przedsiębiorcy jednorazowe skorzystanie, bez stałych zobowiązań i długotrwałych umów. Z serwisu może skorzystać każdy przedsiębiorca wysyłający swoje towary za granicę.

Wystarczy że zarejestruje się online i wybierze odpowiednie warunki sprzedaży swoich faktur (wysokość dyskonta, kwotę zaliczki). Za każdym razem mogą być one inne. Następnie przesyła fakturę i odpowiednie dokumenty z nią związane. Aukcja trwa 72 godziny. Po tym czasie faktura przechodzi na własność licytanta, który zaproponował najwyższą cenę.

— Następnie zwycięzca licytacji musi wpłacić zaliczkę na rachunek depozytowy banku, który uiści opłatę manipulacyjną za udaną transakcje na rzecz sprzedającego (2 proc. wartości nominalnej faktury). Nie ma żadnych innych opłat za korzystanie z serwisu, a jeśli transakcja nie dojdzie do skutku, klient nie ponosi żadnych kosztów. Po dokonanej wpłacie przez odbiorcę wskazanego na fakturze, sprzedający otrzymuje resztę należności — wyjaśnia Olga Zarówny z Aztec Money.

Platforma Aztec Money współpracuje z Deutsche Bank. Zanim faktura trafi na aukcję jest dokładnie weryfikowana przez specjalny zespół.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane