Australia będzie spierać się z Chinami w WTO

opublikowano: 16-12-2020, 07:24

Australia będzie walczyć z chińskimi cłami na jęczmień w Światowej Organizacji Handlu (WTO).

To pierwszy ruch obronny Australii po wprowadzeniu w tym roku przez Chiny serii restrykcji ograniczających import z tego kraju. Dotyczyły oprócz jęczmienia także nabiału, mięsa, wina i innych towarów. Wcześniej w tym tygodniu pojawiły się doniesienia o ograniczeniu przez Chiny importu australijskiego węgla. Tymczasem Chiny to największy partner handlowy Australii z 40 proc. udziałem w jej eksporcie. Restrykcje Chin są motywowane politycznie. Pekin oskarża Canberrę o „wrogą postawę” i „nieprzyjazne działania”. Chodzi m.in. o wypowiedzi członków rządu Australii domagających się zbadania odpowiedzialności Chin za pandemię.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Australia idzie do WTO z cłami na jęczmień, bo był to pierwszy eksport do Chin objęty przez Pekin restrykcjami w tym roku. W maju Chiny ogłosiły obłożenie importu australijskiego jęczmienia stawką 80 proc. Jako powód podano dumping.

Analitycy szacują, że spór między Pekinem i Canberrą dotknął już ok. 25 proc. australijskiego eksportu dóbr do Chin, którego wartość to 80 mld AUD rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane