Australia opóźnia projekty węglowe

opublikowano: 26-06-2013, 07:36

Władze Queenslandu, jednego z australijskich stanów postanowiły opóźnić uruchomienie planu ekspansji w porcie Hay Point, który jest największym na świecie miejscem eksportu węgla dla hut, informuje Bloomberg.

Powodem jest znaczący spadek popytu na surowce, ze strony światowej gospodarki.

Wartość projektu oceniana jest na przynajmniej 12 mld AUD (11 mld USD). Wstępnie planowano, że inwestycje w rozwój Dudgeon Point, które mają zwiększyć eksport węgla koksowego o dodatkowe 180 mln ton ruszą już w przyszłym roku. Obecnie zakłada się, że nastąpi to raczej dopiero pod koniec 2015 r.

„Perspektywy dla sektora górniczego wyglądają źle, szczególnie dla węgla opałowego” – wskazuje Mark Cutifani, dyrektor generalny Anglo American, potentata branżowego, który jest wśród producentów którzy ograniczają inwestycje i tną zatrudnienie.

Notowania węgla energetycznego w australijskim porcie Newcastle, który jest benchmarkowym wskaźnikiem cen dla Azji, spadły o 10 proc. w tym roku do 81,20 USD za tonę, pogłębiając skalę ubiegłorocznej przeceny, która wyniosła 19 proc.  Był to najgorszy wynik od 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane