Australia wyda ponad 11 mld USD na wsparcie gospodarki

  • PAP
opublikowano: 12-03-2020, 11:03

Władze Australii przedstawiły w czwartek pakiet stymulacyjny w wysokości 17,6 mld dolarów australijskich (11,4 mld USD), który ma zapobiec recesji z powodu wpływu epidemii koronawirusa na krajową gospodarkę.

Pakiet obejmuje płatności gotówkowe dla małych firm i beneficjentów pomocy społecznej w celu przeciwdziałania skutkom epidemii koronawirusa, którym zakaziło się dotąd ponad 126 tys. osób na całym świecie.

Sydney, Australia
fot. Bloomberg

Australia odnotowała 127 przypadków wirusa i trzy zgony. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w środę pandemię koronawirusa Covid-19, co spowodowało wstrząsy na światowych rynkach.

Premier Scott Morrison oświadczył, że pakiet będzie natychmiastowym bodźcem dla australijskiej gospodarki.

Do 6,5 miliona osób otrzymujących świadczenia, czyli prawie jedna czwarta ludności kraju, w tym emeryci i bezrobotni oraz osoby pobierające świadczenia rodzinne, otrzyma jednorazowo 750 dolarów australijskich (485 USD).

"Największymi beneficjentami tego (pakietu) będą emeryci i renciści" - podkreślił Morrison. "Stanowią oni około połowy tych, którzy otrzymają te płatności" - dodał.

Małe i średnie firmy otrzymają w gotówce od 2 tys. do 25 tys. dolarów australijskich (od blisko 1,3 tys. do ponad 18 tys. USD), które mają pomóc w wypłacaniu wynagrodzeń czy zatrudnianiu dodatkowego personelu. Premier tłumaczył, że plan stymulacyjny ma na celu utrzymanie miejsc pracy i "dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej w celu zapewnienia, że australijska gospodarka się odbije".

Pakiet stymulacyjny obejmuje także fundusz wart 1 miliard dolarów australijskich (650 mln USD), mający na celu wsparcie sektora turystycznego, który jest w zastoju od katastrofalnych pożarów w południowej i wschodniej Australii. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane