Austriacki OMV chce kupić 18 proc. akcji PKN Orlen

Michał Kobosko
opublikowano: 17-04-2001, 17:52

- Jesteśmy gotowi złożyć ofertę kupna 18 proc. akcji Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, kiedy tylko Nafta Polska wystawi je na sprzedaż - zapowiedział Richard Schenz, prezes austriackiej grupy naftowej OMV, w wywiadzie opublikowanym dziś w anglojęzycznym tygodniku "Warsaw Business Journal".

- To nie byłaby próba przejęcia Orlenu, ale sygnał, że chcemy wspólnie z polską firmę stworzyć silny alians regionalny. Uważam, że z wielu względów pełna fuzja może być w najbliższej przyszłości niemożliwa. Dlatego chcemy zaproponować polskim kolegom współpracę na poziomie operacyjnym - wspólne projekty, które zbliżą nas do siebie, a pozwolą zmniejszyć koszty i zwiększyć wartość naszych firm - zapowiedział prezes Schenz.

Jako przykład przyjaznych działań OMV podał zakup 10 proc. akcji węgierskiej grupy MOL.

- Zdajemy sobie sprawę, że był to szok dla władz węgierskich. Ale musieliśmy wykonać ten manewr, by przekonać zarząd MOL-a, że jesteśmy jego sojusznikami i po to, byśmy mogli rozpocząć poważne rozmowy o współpracy naszych firm. Obecnie nie mamy planów zwiększania udziałów w MOL-u. Interesują nas natomiast Orlen i chorwacka INA - twierdzi szef OMV.

Jego zdaniem, współpraca koncernów naftowych z regionu Europy Środkowej może stanowić poważne narzędzie obrony przed próbami przejęcia poszczególnych firm przez inwestorów "ze Wschodu i Zachodu".

Obecnie w rękach skarbów państwa jest 35 proc. akcji OMV, 25 proc. akcji MOL-u i 28 proc. akcji PKN Orlen.

MK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Austriacki OMV chce kupić 18 proc. akcji PKN Orlen