Austriacy brylują w budownictwie

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 29-01-2010, 00:00

Od lat należą do największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Co im przeszkadza? Brak wspólnej waluty i rozwlekłe procedury.

Dałoby się zrobić jescze więcej, gdyby nie biurokracja

Od lat należą do największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Co im przeszkadza? Brak wspólnej waluty i rozwlekłe procedury.

Według najnowszych danych NBP w pierwszych dziesięciu miesiącach 2009 r. do Polski napłynęło 8 mld EUR bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Austriaccy przedsiębiorcy od wielu lat utrzymują się w pierwszej dziesiątce najważniejszych inwestorów zagranicznych w naszym kraju. W czasie gospodarczego spowolnienia ich inwestycje nie ucierpiały.

— Polska gospodarka zniosła kryzys znaczenie lepiej niż inne gospodarki europejskie. Nasze hotele w Polsce, w których ponad 50 proc. klientów stanowią polskie firmy, zanotowały zdecydowanie lepsze wyniki finansowe niż hotele w innych państwach. Jednakże znacząca różnica w kursie między złotym i euro zmniejszyła pozytywny efekt — mówi Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu.

— Firmy z Austrii były obecne w Polsce jeszcze przed transformacją ustrojową. Od wielu lat wielkość ich inwestycji utrzymuje się na niemal niezmienionym poziomie. Nigdy nie było ani wielkiej mody na Polskę wśród austriackich przedsiębiorców, ani też nagłego odpływu ich firm — dodaje Sławomir Majman, prezes PAIiIZ.

Budują i produkują

Głównymi obszarami zainteresowań austriackich inwestorów pozostają nieruchomości, przemysł drzewny i papierniczy, spożywczy, przetwórstwo tworzyw sztucznych, usługi bankowe i budowlane. Wśród najczęściej wymienianych inwestorów znajdują się m.in. Immofinanz (nieruchomości), Europolis (nieruchomości), Bau Holding AG (hotele, obiekty biurowe), Raiffeisen Zentralbank (bankowość), Rigips Austria GmbH i Laier (materiały budowlane), Wienerberger (ceramika budowlana), Porr International (hotele), Warimpex (hotele, biurowce), Henkel CEE (chemikalia), Kaindl-Krono (producent płyt wiórowych), Hirsch Polska (specjalistyczne prace budowlane).

— Z inwestowaniem w Polsce wiążą się korzyści głównie ekonomiczne. Austria to niewielki kraj, w którym działa wiele firm z dużym potencjałem. Aby mogły się rozwijać, konieczna była ekspansja na rynek europejski. Stąd nasza obecność w Polsce — wyjaśnia Peter Obernhuber, członek zarządu firmy deweloperskiej UBM.

Od lat wśród działających w Polsce firm z kapitałem austriackim prym wiodą przedsiębiorstwa budowlane i producenci materiałów budowlanych.

— Austriacy od początku najprężniej działają w polskim budownictwie. Wynika to nie tylko z ich narodowej specjalizacji, ale także z potrzeb naszego rynku. Jednym z największych przedstawicieli austriackich firm w Polsce jest Warimpex, znany przede wszystkim z projektów hotelowych i biurowych — twierdzi Sławomir Majman.

Blaski i cienie

Austriacy w Polsce mają szansę na rozwinięcie skrzydeł, cenią też możliwość poznania nowej kultury i przyjazny klimat inwestycyjny. Współpraca obu krajów zacieśnia się w wielu dziedzinach, ale nie pozostaje bez wad. Zdaniem wielu austriackich przedsiębiorców znacznym utrudnieniem jest brak wspólnej waluty i zbyt długie procedury administracyjne. Austriacy nie są jednak odosobnieni w narzekaniach na wszechobecną polską biurokrację.

— Trudno mówić o zdecydowanych różnicach między inwestowaniem w Austrii i w Polsce. Choć jeszcze kilkanaście lat temu były bardzo wyraźne. Wiązały się przede wszystkim z poziomem rozwoju gospodarczego. Od kiedy Polska jest w UE, te różnice szybko zaczęły się zacierać. Wypracowano bardzo podobne struktury gospodarcze. Różnicą, która nadal się uwidacznia, jest zbiurokratyzowanie — opowiada Peter Obernhuber.

Najnowszym przykładem zakończonej sukcesem austriackiej inwestycji jest łódzki hotel Andel’s. Pierwszy czterogwiazdkowy obiekt w mieście powstał w zrewitalizowanej fabryce Izraela Poznańskiego. Deweloper twierdzi, że pierwsze cztery miesiące działania hotelu są lepsze od założeń. Wygląda na to, że Austriacy na dobre zadomowili się w Polsce i jeszcze wiele hoteli, biur i mieszkań u nas wybudują.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane