Austriacy kupili spółkę Integera

MZAT
opublikowano: 07-05-2012, 00:00

Za 12,5 mln EUR austriacka poczta publiczna weszła na polski rynek druków bezadresowych. To dopiero początek.

Listonosze wkrótce mogą powitać klientów swojskim „Guten Tag”. Austriacka poczta publiczna Austrian Post (AP) podpisała umowę przejęcia spółki Kolportaż Rzetelny, należącej do giełdowego Integera i zajmującej się dostarczaniem druków bezadresowych.

Rafał Brzoska, prezes Integera, nie ma wątpliwości, że „to dopiero początek europejskiego zainteresowania polskim sektorem pocztowym”.

— Konsekwentnie realizujemy strategię ekspansji w Europie Środkowej i Wschodniej. Dystrybucja druków bezadresowych to jedna z kluczowych gałęzi naszego biznesu. Daje podstawę do zwiększenia zaangażowania w Polsce, zwłaszcza w obliczu nadchodzącej liberalizacji rynku pocztowego — mówi Walter Hitziger, członek zarządu austriackiej poczty.

Austriacy zapłacą 12,5 mln EUR (i dodatkowo 2,5 mln EUR, jeśli wyniki przekroczą oczekiwania) za spółkę, która w 2011 r. miała 44 mln zł (około 11,3 mln EUR) przychodów.

Taka cena to konsekwencja rynkowej pozycji Kolportażu Rzetelnego — w wycenianym na 180 mln zł rynku ma 36-procentowy udział. Na transakcję wyraził już zgodę UOKiK.

Integerowi przyda się gotówka — z funduszem PineBridge rozpoczyna tworzenie europejskiej sieci 12-16 tys. paczkomatów, na co będzie musiał wyłożyć co najmniej 250 mln zł. Austrian Post ma pracowity początek miesiąca w regionie — podpisał też umowę przejęcia 26 proc. udziałów w spółce M&BMExpress, największym alternatywnym operatorze pocztowym w Bułgarii. W ciągu roku będzie miał prawo pierwokupu kolejnych 25 proc. w 2013 i 2014 r. — aż do progu 76 proc.

Bułgarski rynek pocztowy jest w pełni zliberalizowany od 2011 r., podczas gdy nad Wisłą jeszcze do końca tego roku Poczta Polska zachowa przywileje monopolisty, m.in. wyłączne uprawnienie do obsługi przesyłek o wadze poniżej 50 g. Czy wtedy AP zainteresuje się pocztowym biznesem Integera, czyli spółką InPost?

— Na razie nie mamy takich planów. Skupiamy się na rozwoju organicznym i w pierwszej kolejności chcemy sprawnie włączyć Kolportaż Rzetelny do naszej grupy i zwiększyć udziały rynkowe. Jesteśmy zawsze otwarci na interesujące projekty i nowe okazje do wzrostu — mówi Michael Homola, rzecznik AP. Austriacka poczta miała w ubiegłym roku 2,35 mld EUR przychodów przy 123 mln EUR zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Austriacy kupili spółkę Integera