Autobusy: Kwartał pod kreską

W pierwszym kwartale 2013 r. znowu spadła liczba rejestracji nowych autobusów w Polsce

Z analiz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i firmy JMD wykonanych na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w pierwszym kwartale 2013 r. znowu spadła (tym razem o 18,1 proc.) liczba rejestracji nowych autobusów w Polsce. Krajowi przewoźnicy kupili w tym czasie 294 autobusy. Rok wcześniej było to o 65 (18,1 proc.) więcej pojazdów. Dwucyfrowe spadki odnotowały wszystkie rodzaje autobusów: miejskie, międzymiastowe i turystyczne.

Na słaby początek roku wpłynęła mała liczba dużych unijnych kontraktów na dostawy autobusów miejskich. A dopiero co ogłoszone zamówienia znajdą odbicie dopiero w kolejnych miesiącach. Najważniejsze tegoroczne przetargi na dostawy autobusów miejskich to kontrakt MZA Warszawa na 36 pojazdów oraz zamówienia MPK Poznań (25 szt.) i PKM Gliwice (20 szt.). Kwartalny spadek liczby rejestracji to także efekt mniejszej liczby sprzedanych autobusów turystycznych, które w zeszłym roku o tej porze masowo kupowały firmy obsługujące transportowo Euro 2012.

Na rozstrzygnięcie czeka wojskowe zamówienie (do 60 autokarów), które znacząco wpłynie na kondycję tej kategorii pod koniec 2013 r. Ze względu jednak na specyfikę rejestracji pojazdów dla służb nie znajdzie to odbicia w dostępnej statystyce. Segment pojazdów szkolnych jest najbardziej „stabilny”. Wygląda identycznie jak rok wcześniej: zero zarejestrowanych gimbusów. W pierwszym kwartale 2013 r. autobusowym liderem w Polsce jest marka Mercedes-Benz — 108 rejestracji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Autobusy: Kwartał pod kreską