AVG Technologies weszło na NYSE

MEW, REUTERS
03-02-2012, 00:00

To pierwsza spółka z portfela Enterprise Investors, która debiutuje za granicą. Fundusz zapewnia, że nie ma parcia na wyprzedaż aktywów.

AVG Technologies, producent oprogramowania antywirusowego, zadebiutował wczoraj na New York Stock Exchange (NYSE).

— AVG to spółka działająca na rynku globalnym, atrakcyjna dla globalnych inwestorów finansowych dlatego jej notowanie na NYSE jest jak najbardziej uzasadnione. Jesteśmy bardzo dumni, że po zrealizowanych przez nas 27 ofertach publicznych na giełdzie warszawskiej pierwsza spółka z naszego portfela jest od dziś notowana za granicą — mówi Jacek Siwicki, prezes Enterprise Investors (EI), który przed debiutem kontrolował 34 proc. akcji AVG.

Wczoraj spółka pojawiła się na NYSE, ale oficjalny debiut jest dzisiaj. AVG uplasował 8 mln akcji po cenie 16 USD za sztukę, z tego połowa to podniesienie kapitału, a połowa — sprzedaż akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy. Część z nich zadeklarowała, że może sprzedać dodatkowe 1,2 mln akcji. Spółka ma 106 milionów użytkowników w 185 państwach, z czego 15 milionów to płatni użytkownicy oprogramowania. Przed wejściem na giełdę wśród udziałowców — obok Enterprise Investors — były fundusze: Intel Capital, Grisoft Holdings i TA Associates. Przy transakcji doradzali Morgan Stanley, JP Morgan Securities i Goldman Sachs.

Enterprise Investors w tym roku kończy inwestowanie z dużego funduszu, który w sumie miał do dyspozycji 658 mln EUR. Finansujący mniejsze firmy Enterprise Venture Fund I z łącznym kapitałem 100 mln EUR jest na półmetku inwestycji i ma jeszcze kapitał na mniej więcej dwa lata działalności. Na rynku pojawiły się spekulacje, że EI będzie bardziej skłonny w tym roku do wyprzedaży aktywów, by pokazać inwestorom, że umie zarabiać, zanim zacznie zbierać nowy fundusz. Oczywiście problemem może być dekoniunktura, zmniejszająca stopy zwrotu z inwestycji czynionych często w czasach hossy.

— Zapewniam, że w każdej z decyzji o sprzedaniu akcji spółek z portfela kierujemy się tylko i wyłącznie zwrotem z inwestycji oraz zdolnością danej spółki do zwiększania wartości w średnim czasie. Nigdy nie sprzedajemy akcji dlatego, że musimy oddać pieniądze naszym inwestorom [takie plotki pojawiają się na przykład w odniesieniu do Kruka] czy chcemy od nich uzyskać pieniądze. Dlatego też teza o tym, że w tym roku będziemy w Enterprise Investors przeżywali szczególną skłonność do realizowania transakcji wyjścia z inwestycji, jest nieprawdziwa — mówi Jacek Siwicki.

200 mld USD Tyle pod koniec 2009 r. zapłacił TA Associates za odkupienie od Enterprise Investors 11 proc. akcji AVG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW, REUTERS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / AVG Technologies weszło na NYSE