Aż 30 spółek zanotowało roczne minima kursowe

Sebastian Gawłowski
13-10-2000, 00:00

Aż 30 spółek zanotowało roczne minima kursowe

Nad giełdą w ostatnim okresie zebrały się czarne chmury w postaci pogarszających się wyników makroekonomicznych, niekonkretnych działań rządu i Rady Polityki Pieniężnej oraz spadku zaufania zachodniego kapitału do Europy Środkowej. Dodatkowo, w drugim kwartale bieżącego roku odnotowano spadek działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw, co może odbić się na wynikach firm.

W TEJ SYTUACJI nie dziwi, że warszawski parkiet po każdej kolejnej sesji stacza się coraz niżej. Wczoraj odnotował kolejną najniższą wartość w tym roku i od szczytu dzieli go już 33 proc. Zmalały obroty, jednak w obecnej sytuacji trudno uznać ten sygnał za oznakę powrotu optymizmu. Warto odnotować dużą przewagę nadwyżek kupna, między innymi na papierach PKN Orlen i Optimusa. Widocznie niektórzy inwestorzy uznali, że akcje są na tak atrakcyjnym poziomie, że warto rozpocząć akumulację.

WSZYSTKIE indeksy bez wyjątku uległy deprecjacji. Największa przecena dotknęła spółki branży budowlanej i spożywczej. Wskaźniki tych sektorów straciły ponad 4 proc. Za walory Żywca i Okocimia płacono odpowiednio 6,4 i 2,8 proc. mniej niż poprzednio. Na akcjach faworyta giełdowych spekulantów — Oceanu, po kilku dniach maksymalnych wzrostów ogłoszono w końcu redukcję sprzedaży. Aż 30 spółek zanotowało roczne dołki.

W TRANSAKCJACH pakietowych Skarb Państwa sprzedał 35 proc. Telekomunikacji w cenie 38 zł za akcję. Nabywca — France Telecom wraz Kulczyk Holding — zapłacił 4,3 mld USD za 490 mln akcji. Wiadomość, zdyskontowana przez rynek dużo wcześniej, nie wywołała żadnej reakcji. Cena walorów TP SA spadła o 2,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Aż 30 spółek zanotowało roczne minima kursowe