AZ Finanse: Górą jednak asekuracja

AZ Finanse
opublikowano: 30-04-2008, 09:10

Kto by chciał mieć akcje w portfelu w  czasie czterech dni bez giełdowej sesji? Takie wątpliwości ma w głowach chyba duża część graczy, bo we wtorek, podczas przedostatniego dnia notowań przed długim majowym weekendem na parkiecie, gracze chętnie czyścili portfele z  papierów. I zgodnie z maksymą „cash is the king" zamieniali je na gotówkę (a ściślej pisząc na dużo płynniejszy od akcji pieniądz bezgotówkowy na rachunkach maklerskich).

WIG20 stracił 1,8 proc., a WIG spadł o 1,25 proc. Obroty nie powalały na kolana, ale i tak były wyższe od poniedziałkowych i wyniosły 1,1 mld zł. Słowem: asekuranci górą na parkiecie.

Takim konserwatywnym zachowaniom naszych graczy bezapelacyjnie sprzyjają nie najlepsze nastroje za Oceanem. W poniedziałek wieczorem naszego czasu Warren Buffet mówił o tym, że jego zdaniem recesja w gospodarce amerykańskiej będzie głębsza, niż się wydaje ekonomistom (swoją drogą ciekawe, czy Buffet rzeczywiście tak uważa, czy zajął po prostu takie pozycje na rynku, że najwięcej zarobi na kontynuacji bessy). Wczoraj nadeszły złe dane o cenach domów - roczny spadek o 13 proc. to wartość większa, niż sądzili analitycy.

Ale najciekawsze rzeczy wydarzą się za Oceanem w środę wieczorem naszego czasu. Wtedy zbierze się zarząd amerykańskiego banku centralnego i ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych, dając przy okazji rynkowi wskazówki jak ocenia sytuację gospodarki. Nasi gracze będą mogli zareagować na to wszystko dopiero w przyszły poniedziałek i to jest chyba jedna z głównych przyczyn asekuracji, która zawitała na parkiecie.

Krzysztof Barembruch
AZ Finanse

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZ Finanse

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / AZ Finanse: Górą jednak asekuracja