IAR: Przyrost naturalny w Polsce zbliża się do zera - GUS

02-11-2002, 13:36

Przyrost naturalny w Polsce (czyli różnica między liczbą urodzeń i zgonów) może być w tym roku bliski zeru - wynika z najnowszego Rocznika Demograficznego wydanego przez GUS. Pod koniec ubiegłego roku było nas (ludności Polski) 38 milionów 632 tysiące osób, czyli o dwanaście tysięcy mniej niż w 2000 roku.

Demografowie oceniają, że ten rok będzie czwartym z kolei, w którym liczba ludności Polski zmaleje. Wynikać to będzie z ujemnego lub bliskiego zera przyrostu naturalnego oraz ujemnego salda migracji zagranicznych. W ubiegłym roku wyemigrowało z Polski 23 tysiące osób, a osiedliło się około 7 tysięcy. P

od względem liczby ludności Polska znajduje się na 29 miejscu wśród krajów świata i na ósmym w Europie. 62 procent Polaków mieszka w miastach. Z najnowszych danych demograficznych wynika, że utrzymały się wszystkie tendencje z ostatnich lat: czyli spadek liczby urodzeń i systematyczne obniżanie się liczby zgonów. Utrwala się model polskiej rodziny "2 + 1" czyli rodzice i jedno dziecko. Młode małżeństwa coraz rzadziej decydują się na dziecko. Trudności na rynku pracy powodują, że plany macierzyńskie odkładane są na później.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / <b>IAR</b>: Przyrost naturalny w Polsce zbliża się do zera - GUS