ISB: Hausner chce przyspieszenia prywatyzacji

18-06-2003, 09:51

Wicepremier i minister gospodarki Jerzy Hausner opowiedział się w środę za szybkim podejmowaniem decyzji odnośnie prywatyzacji w polskiej gospodarce.

"Nie będę wskazywał ministrowi skarbu, jakie decyzje powinien podejmować, ale będę go nakłaniał, by te decyzje podejmował" - powiedział Hausner na spotkaniu z Amerykańską Izbą Handlową w środę.

Hausner zadeklarował również, że będzie wspierał ministra skarbu państwa Piotra Czyżewskiego w jego decyzjach prywatyzacyjnych na posiedzeniach Rady Ministrów.

Hausner, zostając w zeszłą środę wicepremierem odpowiedzialnym za politykę gospodarczą, powiedział w swoim expose, że będzie dążył m.in. do modernizacji gospodarki, również poprzez prywatyzację.

W marcu Hausner na konferencji prasowej opowiedział się za przyspieszeniem restrukturyzacji przedsiębiorstw, a poprawa funkcjonowania firm miałaby według niego nastąpić z pomocą inwestorów, a nie pieniędzy podatników.

Obecnie procesy prywatyzacyjne prowadzone przez Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) obejmują sprzedaż do 85% grupy energetycznej G-8, 75% akcji Rafinerii Gdańskiej, a także firm z sektora energetycznego, w tym wielu tzw. „resztówek”. MSP rozważa też wprowadzenie na giełdę pozostającego w ręku Skarbu pakietu ponad 14% akcji Telekomunikacji Polskiej SA (TP SA). Rozpoczął się również proces wyboru doradcy prywatyzacyjnego dla PKO BP.

W tym roku Skarb Państwa ma pozyskać z prywatyzacji 9,1 mld zł brutto. Niedawno MSP przedstawiło trzy warianty realizacji tegorocznych wpływów z prywatyzacyjnych, według których wyniosą one odpowiednio 4,6 mld zł, 7,6 mld zł lub 9,1 mld zł brutto.

Do końca maja przychody prywatyzacyjne wyniosły 1.165,7 mln zł, co stanowi 15,8% rocznego planu. (ISB)

mw/ks

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> Hausner chce przyspieszenia prywatyzacji