ISB: Kołodko - bezrobocie spadnie poniżej 18,1% na koniec roku

09-04-2003, 14:58

Stopa bezrobocia może spaść na koniec 2003 roku poniżej zapisanego w budżecie poziomu 18,1%, powiedział w środę wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko.

Na pytanie zadane podczas internetowego czatu, czy bezrobocie na koniec roku wyniesie 18,1%, jak zapisano w budżecie 2003, Kołodko odpowiedział: "Tak, a może nawet będzie nieco lepiej."

"Wiele robimy, aby ograniczyć bezrobocie, ale w naszych warunkach spada ono dopiero wtedy, gdy dynamika PKB sięga 3%. I to się właśnie dzieje" - powiedział minister finansów.

Kołodko powtórzył w środę rano w wywiadzie dla radiowych "Sygnałów dnia", że szacuje wzrost PKB w pierwszym kwartale na ok. 2,5%. Według niego wzrost PKB w drugim kwartale wyniesie ponad 2,5%, a w czwartym kwartale - może przekroczyć 4%.

"Teraz bezrobocie jest już mniejsze niż miesiąc temu, a za miesiąc będzie mniejsze niż teraz. Moja uwaga skupia się przede wszystkim na przyspieszaniu tempa wzrostu, bo to jest tożsame ze zwiększaniem skali redukcji bezrobocia" - powiedział wiceprezes podczas internetowego czatu.

Zdaniem analityków ankietowanych przez agencję ISB, poziom bezrobocia w marcu utrzyma się na poziomie zbliżonym do 18,8% odnotowanych w lutym lub nawet wzrośnie. Co prawda może wkrótce nastąpić sezonowy spadek bezrobocia, ale na trwałe i znaczne obniżenie się liczby osób bez pracy trzeba będzie prawdopodobnie jeszcze relatywnie długo czekać.

Stopa bezrobocia w końcu lutego wzrosła do 18,8% z 18,7% na koniec stycznia i wobec 18,1% w końcu grudnia 2002 roku. (ISB)

tom/ks

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> Kołodko - bezrobocie spadnie poniżej 18,1% na koniec roku