ISB: Kołodko: Rząd zaproponuje likwidację ulg podatkowych

19-02-2003, 09:25

Warszawa, 19.02.2003 (ISB) – Rząd wystąpi z propozycją uproszczenia systemu podatkowego i likwidacji ulg podatkowych, a być może także obniżenia stawek podatkowych, powiedział wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko.

„Rząd wystąpi z propozycjami zmierzającymi do uproszczenia systemu podatkowego, w tym likwidacji praktycznie wszystkich ulg i zwolnień” – powiedział Kołodko w wywiadzie dla „Sygnałów Dnia” w radiowej Jedynce w środę. „Na tym polegają komplikacje w systemie podatkowym, a nie na tym, że ktoś nie potrafi zliczyć do trzech, bo są trzy stawki podatkowe” – dodał.

Kołodko zasugerował też możliwość obniżenia stawek podatkowych. „Ja bym chciał aby, jeśli będzie możliwość eliminacji wielu zbytecznych zwolnień i ulg, obniżyć stawki podatkowe i uczynić system podatkowy jeszcze bardziej sprzyjającym rozwojowi przedsiębiorczości” – powiedział Kołodko.

Znowelizowana w 2002 roku ustawa o podatku od osób prawnych (CIT) zakłada obniżkę tego podatku do 27% w 2003 roku z 28% w 2002. W poprzedniej wersji ustawy o CIT, uchwalonej z inicjatywy Leszka Balcerowicza w 2000 roku, stawka tego podatku w 2003 roku powinna wynieść 24%, a w kolejnych 22%. Stawki PIT wynoszą obecnie 19%, 30% i 40%.

Kołodko powtórzył, że rząd przygotowuje reformę finansów publicznych.

„Jest przygotowywana głęboka przebudowa, naprawa finansów publicznych po to, aby zwiększać skłonność do oszczędzania, wspierać przedsiębiorczość” – powiedział Kołodko.

W styczniu Kołodko mówił, że rząd zajmie się reformą finansów publicznych pod koniec pierwszego kwartału 2003 roku.

Trzy główne elementy reformy finansów publicznych to "odsztywnienie" części wydatków budżetowych, wzmocnienie jednostek samorządu terytorialnego poprzez stworzenie dla nich własnych dochodów podatkowych i reforma systemu podatkowego.

Minister finansów liczy, że posłowie poprą rządowe rozwiązania.

„Jeśli rząd przedstawi stosowne rozwiązania, to oczywiście wymagają one zgody parlamentarnej i liczymy na to, że reformatorsko podbudowani, myślący posłowie zarówno w koalicji, jak i w opozycji nasze reformatorskie działania poprą” – powiedział Kołodko. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB</b>: Kołodko: Rząd zaproponuje likwidację ulg podatkowych