ISB: Kulczyk będzie zwiększał zaangażowanie w PKN

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 04-07-2002, 11:56

Kulczyk Holding SA (KH SA) zamierza zwiększać zaangażowanie kapitałowe w PKN Orlen SA i dążyć do umocnienia pozycji rynkowej tej firmy również w ramach fuzji i przejęć, poinformował w wywiadzie dla ISB Jan Waga, prezes zarządu Kulczyk Holding SA.

„Zamierzamy zwiększać zaangażowanie kapitałowe w PKN Orlen. Chcielibyśmy przyczynić się do budowania wartości PKN Orlen i umocnienia pozycji rynkowej Orlenu, jeśli trzeba - idąc w kierunku fuzji i połączeń” – powiedział ISB Jan Waga, prezes Kulczyk Holding SA.

Waga zaznaczył, że Kulczyk Holding traktuje inwestycję w akcje PKN Orlen długoterminowo.

Prezes wskazał ponadto na konieczność wypracowania nowej strategii dla Orlenu, zapowiadając prace nad nią z poparciem inwestorów finansowych.

Według niego, Orlen ma szanse stać się pewnym „centrum powiązań”, czy poprzez spółki celowe zakładane z innymi partnerami branżowymi, czy poprzez powiązania kapitałowe.

„Jest to wszystko do uzgodnienia. Potrzebne jest współdziałanie wszystkich inwestorów w Orlenie dla zbudowania wartości tej spółki 'na pięć minut' przed akcesją do Unii Europejskiej. Istotne decyzje są jednak po stronie ministra skarbu” – powiedział w rozmowie z agencją ISB.

„Ważne jest zbudowanie odpowiedniej strategii dla Orlenu” – zaznaczył.

Jan Waga powiedział ISB, że na WZA PKN Orlen w dniu 28 czerwca 2002 roku Kulczyk Holding dysponował akcjami dającymi mu prawo do 10,5% głosów w stosunku do akcji zarejestrowanych na tym Zgromadzeniu.

W środę Warta podała w komunikacie giełdowym, że podpisała dziesięcioletnią umowę opcji na akcje PKN Orlen z Kulczyk Holding.

Kulczyk zobowiązał się w niej do odkupienia 2,19 mln akcji PKN Orlen na żądanie Warty. Warta zaś musi sprzedać te akcje, gdy tego zażąda Kulczyk.

Kapitał Orlenu dzieli się na ok. 420,2 mln akcji. Cena sprzedaży i odkupu została w umowie określona, jednak Warta jej nie opublikowała.

Monika Romaniuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / <b>ISB</b>: Kulczyk będzie zwiększał zaangażowanie w PKN