ISB: MSP wybierze arbitra w sporze z Eureko do końca stycznia

opublikowano: 13-11-2002, 16:44

Ministerstwo Skarbu Państwa do końca stycznia 2003 roku wybierze swojego arbitra w sporze między MSP a inwestorem w PZU SA - Eureko, powiedział w środę dziennikarzom wiceminister skarbu Ireneusz Sitarski.

"W ciągu trzech miesięcy od formalnego wpłynięcia do Kancelarii Premiera wniosku o arbitraż w sprawie PZU MSP wybierze swojego arbitra, czyli do około końca stycznia 20023 roku" - powiedział Sitarski.

Eureko wybrało już swojego arbitra, dodał Sitarski.

Arbiter MSP i Eureko wybiorą następnie trzeciego, niezależnego arbitra w sprawie PZU, na co będą mieli prawdopodobnie trzy miesiące.

Sitarski powiedział, że w ocenie MSP nie ma merytorycznych podstaw do arbitrażu, ale od strony formalnej - zgodnie z polsko-holenderską umową o ochronie wzajemnych inwestycji, na którą powołuje się Eureko - taka podstawa istnieje.

Eureko podało w końcu października, że zdecydowało się wszcząć procedurę arbitrażową w celu rozwiązania konfliktu z polskim rządem dotyczącego PZU, ponieważ straciło nadzieję na szybki postęp w procesie prywatyzacji ubezpieczyciela. Jednocześnie o swojej decyzji Eureko poinformowało Premiera Leszka Millera.

Eureko, które w konsorcjum z BIG Bank Gdańskim posiada 30% akcji PZU, domaga się od Ministerstwa Skarbu sprzedaży kolejnych 21% akcji, tak jak uzgodniono to z poprzednim rządem.

Resort nie chce się na to jednak zgodzić, a ostatnio Miller zapowiedział, że pomimo, iż popiera dalszą sprzedaż spółki, to raczej nie na rzecz Eureko.

Na początku października Ernst Jansen, reprezentujący Eureko w radzie nadzorczej PZU SA, powiedział, że Eureko wycofało swojego przedstawiciela z zarządu PZU SA, choć wtedy wstrzymało się ze złożeniem wniosku o arbitraż, licząc na współpracę z Ministerstwem Skarbu co do składu zarządu PZU i oferty publicznej ubezpieczyciela w 2003 roku.

Większość, bo 56% akcji największego polskiego ubezpieczyciela pozostaje w rękach państwa, kolejnych 20% akcji należy do Eureko, BIG BG ma 10% PZU, a 14% to akcje pracownicze.

Zysk netto Grupy PZU SA w I półroczu 2002 roku wzrósł do 696 mln zł z 329 mln zł rok wcześniej. Składka przypisana brutto grupy PZU wzrosła o 4,0% do 2,4 mld zł z 2,3 mld zł po I półroczu 2001 roku. (ISB)

mk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> MSP wybierze arbitra w sporze z Eureko do końca stycznia