ISB: Odbicie gospodarcze w II poł. 2002 lub w 2003

Internet Securities
opublikowano: 18-01-2002, 16:00

Wstępna wersja „Programu Gospodarczego Rządu na lata 2002-2005”, czyli tzw. Planu Belki, identyfikuje w rozdziale na temat strategii finansów publicznych potencjalne możliwości redukcji obciążeń budżetowych, dowiedziała się agencja ISB od źródła zbliżonego do procesu tworzenia programu.

Wstępna wersja „Programu Gospodarczego Rządu na lata 2002-2005”, czyli tzw. Planu Belki, identyfikuje w rozdziale na temat strategii finansów publicznych potencjalne możliwości redukcji obciążeń budżetowych, dowiedziała się agencja ISB od źródła zbliżonego do procesu tworzenia programu.

Rada Ministrów będzie omawiała Program na roboczym posiedzeniu w Klarysewie, które rozpocznie się w sobotę o 10:00, powiedział ISB w piątek rzecznik prasowy rządu Michał Tober. - Ożywienie gospodarcze nastąpi zdaniem ekspertów w drugiej połowie 2002 roku lub w 2003 roku - czytamy we wstępnej wersji projektu.

- Strategia finansów publicznych ma służyć korelacji dwóch celów: zapewnić dyscyplinę finansową i identyfikować gdzie i w jakiej skali można pozyskać środki na przedsięwzięcia modernizacyjne - napisano w rozdziale Strategia Finansów Publicznych.

Strategia ta wymienia m.in. wprowadzenie częściowej odpłatności za niektóre usługi społeczne, takie jak za usługi zdrowotne w wysokości 10%, modyfikację systemu refundacji leków, oraz odpłatności za naukę w liceach i szkołach wyższych lub częściową odpłatność na wszystkich szczeblach szkolnictwa z refundacją dla rodzin o niskich dochodach.

Na początku listopada minister zdrowia Mariusz Łapiński powołał zespół do opracowywania nowych list refundacji leków. Jego zdaniem 36% pacjentów rezygnuje z wykupienia leków ze względu na brak środków.

W Programie proponuje się także zmniejszenie wydatków budżetowych poprzez zmianę uprawnień rentowych, kryteriów ich przyznawania i procesu kontroli.

Rząd zamierza też wprowadzić zmiany do systemu emerytalnego, np. poprzez wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i eliminację przywilejów zawodowych uprawniających do wcześniejszych emerytur.

Rząd Jerzego Buzka proponował w 1999 roku zrównanie wieku emerytalnego, ale projekt ten nie znalazł uznania w parlamencie. Obecnie wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi 65 lat, a dla kobiet - 60 lat.

Rozdział o finansach publicznych mówi też o konieczności zmniejszenia dotacji budżetowych do systemu KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) poprzez zmianę kryteriów ubezpieczeń rolniczych oraz zmianie systemu indeksacji przez symetryczne traktowanie odchyleń inflacji w górę i w dół od prognozowanej. Wymieniona jest też racjonalizacja zasiłków chorobowych.

W tej chwili wystarczy zakup 1 ha (przeliczeniowego) ziemi rolnej, aby nabyć prawo do płacenia składek na KRUS, zamiast znacznie wyższych na Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wykorzystuje to wiele osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

We wstępnej wersji Programu nie podano kwot oszczędności, wynikających z proponowanych zmian.

Na dzień dzisiejszy, dokument pod nazwą Program Gospodarczy Rządu na lata 2002-2005 jest niepełny i nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony. Nie zawiera żadnego kalendarza działań lub nawet wskazówek, które elementy zawarte w programie zostaną faktycznie wprowadzone. Belka zapowiadał wcześniej, że program będzie przedstawiony pod koniec stycznia br.

Karolina Słowikowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> Odbicie gospodarcze w II poł. 2002 lub w 2003