ISB: Polmos Białystok zwiększył eksport o 45 proc.

26-02-2003, 15:02

Polmos Białystok zwiększył eksport o 45% w 2002 roku, poinformował agencję ISB Henryk Wnorowski, wiceprezes spółki ds. sprzedaży.

„W 2002 roku sprzedaliśmy za granicę ponad 800.000 litrów wyrobów (w przeliczeniu na alkohol 100-proc.)” – powiedział ISB Henryk Wnorowski, wiceprezes Polmosu Białystok, największego w kraju producenta alkoholi.

Wartość eksportu wyniosła w ub.r. ok. 19 mln zł i firma uważa, że w 2003 roku sprzedaż za granicę uda się jeszcze zwiększyć. „Planujemy ekspansję na nowe rynki, a pierwsze wysyłki spodziewane są na wiosnę” – powiedział Wnorowski.

Nowe kierunki eksportu Polmosu Białystok w 2003 roku to Indie, a także Ameryka Łacińska, m.in. Gwatemala, Brazylia i Chile.

W ub.r. spółce udało się rozpocząć sprzedaż do Korei Płd., Wietnamu i Hong-Kongu. Ponadto Polmos Białystok powrócił na rynek rosyjski. Wiceprezes firmy powiedział, że w Rosji bardzo dobrze sprzedaje się Żubrówka, natomiast wódki czyste raczej nie cieszą się powodzeniem.

Obecnie udział eksportu w całej sprzedaży spółki, w przeliczeniu na litry, wynosi ok. 5,5%. Sądzimy, że uda się go jeszcze zwiększyć, twierdzi Henryk Wnorowski.

Polmos Białystok cały czas utrzymuje silną pozycję na swoich tradycyjnych rynkach eksportowych, czyli we Francji, Niemczech i Japonii. Jednak ok. 95% ilościowej sprzedaży jest lokowane w Polsce.

W ub.r. firma z Białegostoku wyprodukowała ponad 15 mln litrów wyrobów „100-proc.” i tym samym utrzymała pozycję lidera w naszym kraju, z udziałem na poziomie 25% w rynku mocnych alkoholi. W strukturze produkcji Polmosu ok. 70% portfela stanowi Wódka Absolwent, a 17-18% Żubrówka.

Plan na rok 2003 zakłada produkcję ok. 15,5 mln litrów „100-proc.", czyli podobnie jak w roku ubiegłym. „Być może uda nam się trochę zwiększyć ten poziom, ale wszystko zależy od decyzji w sprawie drugiej obniżki akcyzy” - powiedział ISB wiceprezes Wnorowski.

Tymczasem Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) przygotowuje przetarg na wybór doradcy, który pomoże sprywatyzować Polmos Białystok. Zaproszenie dla chętnych na doradzanie zostanie ogłoszone najpóźniej w drugim kwartale tego roku, wynika z ustaleń ISB.

Zadaniem konsultanta MSP ma być przeprowadzenie szczegółowych analiz, przygotowanie wyceny i opracowanie wariantowej strategii prywatyzacji firmy z Białegostoku. Według wstępnych założeń ministerstwa prywatyzacja Polmosu ma być prowadzona ścieżką mieszaną - oprócz debiutu akcji na giełdzie firma miałaby pozyskać też inwestora branżowego.

Najbardziej prawdopodobny termin debiutu giełdowego Polmosu Białystok to przełom pierwszego i drugiego półrocza 2004 roku.

MSP już dwa razy próbowało prywatyzować Polmos Białystok, poprzez zaproszenie inwestorów do rokowań. Za każdym razem nie dochodziło do transakcji, gdyż oferenci proponowali niższe ceny od tych, oczekiwanych przez Skarb Państwa.

W 2002 roku przychody ze sprzedaży Polmosu Białystok wyniosły 1070 mln zł, a zysk netto 42,9 mln zł. (ISB)

Marcin Zaremba

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> Polmos Białystok zwiększył eksport o 45 proc.