ISB: RM przyjmie kierunki działań MZ na lata 2002-2003

Przemek Barankiewicz
16-04-2002, 10:10

Rząd ma zamiar przyjąć na wtorkowym posiedzeniu strategiczne kierunki działań ministra zdrowia na lata 2002-2003, zawarte w programie pod nazwą "Narodowa Ochrona Zdrowia".

Program "Narodowa Ochrona Zdrowia" – strategiczne kierunki działań ministra zdrowia w latach 2002-2003” przewiduje przede wszystkim likwidację działających obecnie 16 kas chorych i otworzenie na ich miejsce jednego Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia od stycznia 2003 roku.

Ponadto program przewiduje m.in. stworzenie krajowej sieci szpitali, które byłby wspierane finansowo przez państwo. Kryteria decydujące, który szpital może się w tej sieci znaleźć, mają być opracowane do końca czerwca.

Ponadto program przewiduje m.in. działania mające na celu redukcję sięgającego 5 mld zł zadłużenia zakładów zdrowotnych m.in. w drodze sekurytyzacji.

Wiceminister zdrowia Aleksander Nauman poinformował w poniedziałek ISB, że resort zdrowia rozważa możliwość tegorocznej emisji trzyletnich obligacji o wartości 3-4 mld zł, w ramach tańszego finansowania długu placówek zdrowia.

Planowana emisja ma stworzyć możliwość znacznie tańszego finansowania długu zakładów opieki zdrowotnej niż kredyty kupieckie czy bankowe.

Opracowywany w resorcie zdrowia projekt zakłada powołane zalążka organizacyjnego Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia (NFOZ), który jeszcze w tym roku przygotowałby - poprzez spółkę specjalnego przeznaczenia, emisję trzyletnich obligacji o oprocentowaniu na poziomie około 10%.

Według Szymona Kamińskiego, doradcy ministra zdrowia, udziału w planowanej emisji obligacji nie wyklucza m.in. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Nie wiadomo jeszcze, jaki charakter będzie miała planowana przez resort emisja obligacji, ani do kogo będzie skierowana.

Kamiński powiedział ISB, że jest także w fazie ustaleń, czy resort będzie kupował wierzytelności na pierwotnym rynku, czy też na rynku wtórnym.

Ministerstwo liczy jednak na wysoki rating obligacji, zbliżony do ratingu wystawionego przez agencje międzynarodowe dla długu Polski. Zwiększyłoby to atrakcyjność i bezpieczeństwo tej emisji.

Rating suwerenny Polski według agencji Fitch IBCA i Standard & Poor's to BBB+ i Baa1 według Moody's.

Ponadto resort zdrowia prowadzi m.in. prace nad ustawą mającą na celu umożliwienie zadłużonym jednostkom służby zdrowia zawarcie specyficznego układu z wierzycielami w postępowaniu układowo-oddłużeniowym. Jest to rozwiązanie kierowane do samodzielnych publicznych ZOZ-ów.

Kamiński szacuje, że wykorzystanie tej możliwości przez szpitale pozwoliłoby na redukcję długu o kilkaset milionów złotych w skali kraju, nawet do 20% wielkości obecnego zadłużenia.

Po przyjęciu programu przez rząd nastąpią prace nad opracowaniem ustaw, które umożliwią jego realizację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: RM przyjmie kierunki działań MZ na lata 2002-2003