ISB: SLD chce debaty w Sejmie o RPP - Jaskiernia

Marek Druś
opublikowano: 27-02-2002, 14:41

SLD uważa, że powinno dojść do debaty w Sejmie na temat tego, czy Izba popiera polityka politykę pieniężną RPP i nie wyklucza poparcie nowelizacji ustawy o NBP w przyszłości, poinformował dziennikarzy w środę Jerzy Jaskiernia, szef Klubu Parlamentarnego SLD.

„Powinno dojść do debaty na temat tego, czy Izba aprobuje ten typ polityki, ponieważ może się okazać, że ona uniemożliwia realizację programu gospodarczego rządu” - powiedział Jaskiernia.

W tej fazie SLD będzie dążyć do debaty parlamentarnej i wypracowania uchwały Sejmu, ponieważ w dalszym ciągu wierzy, że tego typu uchwała, która byłaby apelem do RPP może odegrać oczekiwaną rolę, dodał. Ale nie wykluczamy w przyszłości innych rozwiązań. Każdy wariant jest możliwy” - zadeklarował.

„Dzisiejsza decyzja RPP jest w tym sensie rozczarowująca, że spodziewaliśmy się, iż ten dialog z rządem, który podjęliśmy, będzie skutkował kolejnymi krokami w tym zakresie” - powiedział Jaskiernia.

RPP pozostawiła w środę nie zmieniać podstawowych stóp procentowych i utrzymać neutralne nastawienie w polityce pieniężnej. Konferencja prasowa po posiedzeniu RPP została zwołana na 16:00.

Premier Leszek Miller powiedział wcześniej w środę, że decyzja RPP jest rozczarowująca w sytuacji, gdy wzrost gospodarczy wygasa, bezrobocie rośnie, a eksporterzy ponoszą straty ze względu na silną złotówkę.

Minister finansów Marek Belka powiedział natomiast, że brak obniżki w lutym jest sprawą trzeciorzędną, ale wolałby, żeby jednak nastąpiła. Oczekuje jednak obniżki w marcu. (ISB)

mor/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> SLD chce debaty w Sejmie o RPP - Jaskiernia