ISB: w poł. maja MF wybierze lidera emisji obligacji w USA

Marek Druś
opublikowano: 30-04-2002, 13:29

Warszawa, 30.04.2002 (ISB) -- Ministerstwo Finansów wybierze lidera emisji obligacji na rynek amerykański, której wartość wstępnie określana jest na 800 mln USD, w połowie maja, co oznacza, że emisja ta mogłaby się odbyć pod koniec czerwca, powiedział w wywiadzie dla ISB wiceminister finansów Andrzej Raczko. Dodał, że Polska chce stopniowo zwiększać emisję obligacji zagranicznych m.in. po to, aby rolować część długu zagranicznego.

„Jeśli zmieścimy się w harmonogramie to emisja polskich obligacji w USA odbędzie pod koniec pierwszego półrocza” - powiedział Raczko.

„Bardzo orientacyjnie to będzie kwota zbliżona do tej która była zapisana w komentarzu do ustawy budżetowej. Tam jest zapisane 800 mln USD” - stwierdził wiceminister. Zastrzegł jednak, że dopiero po wyborze lidera emisji zostanie ustalona kwota po rozstrzygnięciu przetargu na lidera emisji.

„Rozpisaliśmy przetarg na wybranie lidera emisji. Gdy banki prześlą analizy zostanie podjęta ostateczna decyzja” - powiedział Raczko. Dodał, że wybór lidera emisji może nastąpić w połowie maja.

Wiceminister podkreślił, że emisja w USA ma być na tyle duża, aby obligacje te były traktowane jako benchmarkowe i były płynne - tak, aby zminimalizować koszty.

„Po aferze Enrona, część inwestorów przeniosło się z rynku akcji na rynek bardziej bezpiecznych obligacji emitowanych przez państwa o odpowiednio wysokim ratingu. Spadły ‘spready’, wzrosła opłacalność” - wytłumaczył minister wybór rynku amerykańskiego.

„Od emisji w Japonii nie odżegnywałbym się na 100%. (...) Niewątpliwie długofalowym celem jest także wejście na rynek japoński” - powiedział także.

Wcześniej mówiło się o tym, że Polska może wyemitować w tym roku obligacje na rynku japońskim.

„Gdybyśmy wchodzili na rynek japoński, myślę, że byłyby to papiery siedmioletnie, wszyscy nam tak doradzali” - powiedział Raczko, dodając, że instrument nie mógłby być dla tego rynku odbiegający od rozwiązań standardowych.

Minister nie wykluczył także wcześniejszego wykupu obligacji Brady'ego, jeżeli nadarzy się "odpowiednia okazja".

„Musimy przyzwyczaić rynki, że Polska będzie funkcjonowała na poziomie emisji [obligacji] nie 1 mld USD, ale 2 mld USD rocznie. Proces ten musi postępować jednak stopniowo, gdyż nie można nagle żądać absorpcji wysokich kwot od rynku, kiedy są one przyzwyczajone do mniejszej liczby emisji ” – powiedział również Raczko.

Większe emisje obligacji są potrzebne m.in. do odpowiedniego wyprofilowania spłaty polskiego długu zagranicznego w czasie, tłumaczył Raczko. „Ja muszę emitować więcej obligacji niż moi poprzednicy i zacznę to robić wcześniej” – powiedział.

W ustawie budżetowej zapisano, że Polska może w 2002 roku wyemitować na rynkach zagranicznych obligacje o wartości 1 mld EURO i 800 mln USD. W lutym tego roku Polska uplasowała już na rynku europejskim obligacje za 750 mln euro.

Począwszy od 2004 roku zaczną znacznie wzrastać spłaty długu zagranicznego Polski, aż sięgną one apogeum w 2008 roku. W 2004 roku Polska będzie musiała spłacić 2,36 mld USD, w 2005 roku ponad 2,5 mld USD, a w roku 2006 2,66 mld USD. Najtrudniejsze będą rok 2007 (3,27 mld USD) oraz rok 2008 (3,63 mld USD). (ISB)

pk/ks/tom

Karolina Słowikowska, Przemysław Kuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / <b>ISB:</b> w poł. maja MF wybierze lidera emisji obligacji w USA