ISB: zastój w gospodarce powodem obniżki stóp - analitycy

26-03-2003, 15:11

Obniżka wszystkich stóp procentowych w środę przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) nie zaskoczyła, pomimo iż niektórzy analitycy spodziewali się przesunięcia tej decyzji na kolejny miesiąc, głównie wskutek niepewnej sytuacji na świecie. Zdaniem ekonomistów obniżka ta świadczy po prostu o braku zmian w polskiej gospodarce, w której nie ma presji inflacyjnej, popyt jest słaby, a inwestycje znikome.

„Obniżka jest wynikiem czynników, które obserwujemy już od kilku kwartałów. Przede wszystkim jest to bardzo wolne ożywienie po stronie popytu krajowego, co zdecydowanie zmniejsza presję na inflację, a po stronie podażowej – nadal umiarkowane ceny żywności i ropy” – powiedział Marcin Mróz, ekonomista Societe Generale.

Rada mogła się też na swoim posiedzeniu kierować rozjaśnieniem sytuacji wokół konfliktu w Iraku. Niepokój i niepewność na rynku były, zdaniem Iwony Pugacewicz-Kowalskiej, głównego ekonomisty CA IB, większe przed wybuchem wojny niż ma to miejsce obecnie.

„W pewnym sensie poprawia się otoczenie zagraniczne, bo do wojny wreszcie doszło, oddalając ryzyko niepewności. Wciąż też jest nadzieja, że wojna ta będzie ani długa, ani zbyt wyniszczająca, co będzie też sprzyjać polskiej gospodarce” – powiedziała Pugacewicz-Kowalska.

Dalsze decyzje w polityce pieniężnej są jednak obecnie trudne do przewidzenia. Już w przeciągu tylko najbliższego miesiąca będzie miało miejsce kilka ważnych wydarzeń.

„Za kilka tygodni ma być przygotowana ostateczna wersja programu naprawy finansów publicznych. W tym czasie dojdzie też do przesłuchania premiera w sprawie Rywina, co może oznaczać jakieś perturbacje na poziomie koalicji rządzącej” – powiedziała Pugacewicz-Kowalska.

Dodatkowo więcej będzie już wiadomo w kwestii osłabienia się złotego w ostatnich tygodniach i jaki ewentualny wpływ deprecjacja polskiej waluty wywrze potencjalnie na poziom inflacji.

Brak obniżki przez Radę w marcu mógłby też paradoksalnie być potraktowane jako negatywny sygnał, sugerujący, że członkowie RPP „widzą zagrożenia w polskiej gospodarce, np. z strony polityki fiskalnej, czy też otoczenia inflacyjnego”, uważa Pugacewicz-Kowalska.

RPP obniżyła wszystkie podstawowe stopy procentowe o 25 pb i utrzymała neutralne nastawienie w polityce pieniężnej. Konferencja prasowa RPP odbędzie się w środę o godz. 16:00.

Podstawowa stopa referencyjna będzie od 27 marca wynosiła 6,00%. Stopa redyskonta weksli wyniesie 6,50%, lombardowa – 7,75%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków - 4,25%. (ISB)

Karolina Słowikowska

ks/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> zastój w gospodarce powodem obniżki stóp - analitycy