PAP: Ciesielski o podatkach firm offsetowych

opublikowano: 2003-05-09 21:53

Ministerstwo Finansów nie zajmowało się na razie tematem podatków dotyczących firm, które są adresatami amerykańskiego offsetu - zapewnił generalny inspektor kontroli skarbowej Ministerstwa Finansów Wiesław Ciesielski.

Odniósł się do publikacji w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Piątkowa "Rzeczpospolita" podała, że firmy, które są adresatami amerykańskiego offsetu samolotowego, boją się, że będą musiały zrezygnować z przyjęcia nowych technologii, bo nie będą w stanie płacić podatków naliczanych od jego wartości.

Dziennik zacytował przy tym rzecznika prasowego ministra finansów Jarosława Skowrońskiego, który oświadczył, że wszelkie legalne operacje, które podlegają regułom prawa handlowego, także związane z offsetem, są opodatkowywane na normalnych zasadach.

Zdaniem Ciesielskiego, polskie prawo podatkowe pozwala na różnego rodzaju działania uwzględniające sytuację polskich

offsetobiorców. Jeżeli - jak powiedział - jest sytuacja, że wynegocjowaliśmy z trudem te ponad 7 miliardów dolarów na offset i mogą przyjść produkty, licencje i technologie, a firma nie ma z czego zapłacić, to żaden minister finansów nie będzie samobójcą i nie powie: +macie zapłacić VAT, a ponieważ nie możecie, to nie ma offsetu+".

"Zaawansowanie prac nad realizacją offsetu jest na etapie, który jeszcze nie wymaga specjalnych zabiegów ministra finansów dla rozpatrywania tej kwestii" - powiedział.

Zdaniem Ciesielskiego, ustawodawstwo podatkowe nie będzie przeszkadzało we wspieraniu działań offsetowych.

"Dobiegają końca prace nad nową ustawą o VAT, już robioną w warunkach unijnych. Nowe ustawodawstwo, którego uchwalenie zbiega się w czasie z realizacją offsetu, nie będzie czyniło żadnych przeszkód w kreowaniu instrumentów, którymi minister finansów będzie wspierać działania offsetowe" - dodał.

Zdaniem Ciesielskiego, artykuł "Rzeczpospolitej" zwraca uwagę ministerstwa na możliwy do wystąpienia problem, do którego resort podejdzie rzetelnie. Zwrócił przy tym uwagę, że offset jest wielką szansą i "nikt nie będzie go grzebał tylko dlatego, że cześć przepisów prawa podatkowego by tego wymagała".

Wartość nominalną amerykańskiego offsetu podliczono na 7 mld 751 mln USD. Z tego ok. 10-12 proc. (czyli 0,7-0,8 mld USD) to wartość przekazywanych polskim firmom nowoczesnych technologii.

Z artykułu "Rzeczpospolitej" wynika, że gdyby fiskus rzeczywiście pobrał tylko podatek dochodowy od offsetu, to przedsiębiorcy musieliby zapłacić państwu ok. 0,2 mld USD.