PAP: W UE równe prawa dla polskich pracowników

Paweł Kubisiak
06-05-2003, 12:47

Warszawa (PAP) - Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, wraz z upływem okresu przejściowego, polscy pracownicy nie będą dyskryminowani w dostępie do rynków pracy krajów unijnych - wynika z raportu polskich ośrodków badawczych.

Z raportu Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE) zawierającego wyniki prac polskich ośrodków badawczych wynika, że nie należy przypuszczać, by emigracja zarobkowa Polaków przyjęła charakter stały. Powodem będzie stopniowe wyrównywanie się poziomów życia w krajach członkowskich.

Naukowcy podkreślają, że po wejściu do Unii będziemy mieli raczej do czynienia z emigracją zarobkową o charakterze okresowym. Z otwarcia europejskich rynków pracy w największym stopniu skorzystają osoby podejmujące pracę w rolnictwie, hotelarstwie czy budownictwie.

W dłuższym okresie, w związku z wyższymi żądaniami płacowymi,

część polskich pracowników może zostać wyparta przez tańszą siłę roboczą z innych państw (np. byłych republik radzieckich), co spowoduje ich powrót do kraju. Sytuacja taka będzie mogła mieć miejsce tylko w przypadku radykalnej poprawy sytuacji na rynku pracy i możliwości znalezienia zatrudnienia w Polsce.

Zdaniem naukowców, migracje zatrudnieniowe pozwalają poznać nowe środowiska pracy, uzyskać dodatkowe kwalifikacje oraz pogłębić znajomość języków obcych. Migracji towarzyszą jednakże koszty społeczne, wynikające głównie z konieczności rozstania z rodziną oraz lokalnym środowiskiem.

Okresy przejściowe będą kształtowane indywidualnie przez poszczególne państwa członkowskie. Irlandia, Grecja, Holandia, Dania i Szwecja zapowiedziały już wcześniej, że otworzą swój rynek pracy dla przybyszów z nowo przyjętych krajów od chwili rozszerzenia Unii.

Pod koniec ubiegłego roku Wielka Brytania zapowiedziała, że otworzy swój rynek pracy dla nowych członków Unii w momencie ich przyjęcia do UE, czyli od maja 2004 roku. Natomiast Niemcy i Austria zamierzają czekać z otwarciem rynku pracy od dwóch do siedmiu lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / <b>PAP</b>: W UE równe prawa dla polskich pracowników