B3System wykorzystał duży popyt na spółki IT

Grzegorz Hryniewicz
10-01-2007, 00:00

Na giełdzie debiutuje coraz więcej niewielkich, niszowych spółek z branży IT. Kolejną jest B3System, dziś rozpoczynają się zapisy. Do tej pory oferty takich spółek cieszyły się sporym zainteresowaniem i kończyły dużymi redukcjami. Można więc było oczekiwać, że cena akcji B3System zostanie ustalona na maksymalnym poziomie, czyli 4 zł. Jednak obecne zawirowania na giełdzie oraz ostatnie debiuty firm IT, które przyniosły straty na pierwszych sesjach, nakazują ostrożność. Nie oczekujemy dużych zysków z tej inwestycji, nawet biorąc pod uwagę pozytywne nastawienie inwestorów do rynku pierwotnego. Akcje tej spółki wyceniamy na 3,24 zł.

B3System specjalizuje się w kompleksowych rozwiązaniach bezpieczeństwa systemów komputerowych. Firma oferuje ochronę: antywirusową, dostępu do internetu, bezpieczeństwa sieci komputerowych oraz zarządzania informacjami. W ofercie są także wdrożenia, szkolenia, wsparcie techniczne. B3System przeprowadza także audyty bezpieczeństwa. Uzupełnieniem prowadzonej działalności jest sprzedaż sprzętu komputerowego (około 10 proc. przychodów). B3System jest w stanie zaproponować klientowi najlepsze rozwiązania bez względu na system operacyjny, topologię sieci komputerowej czy liczbę wykorzystywanych komputerów. W większości przypadków spółka jest bezpośrednim przedstawicielem producenta. Dzięki temu ma dostęp do wszelkich uaktualnień, nowości, wsparcia technicznego. Może także zaproponować korzystne ceny dla odbiorców. W bazie klientów B3System jest kilka tysięcy firm. Nie tylko małe i średnie. Są wśród nich także największe polskie przedsiębiorstwa wykorzystujące nawet kilkadziesiąt tysięcy komputerów. Struktura klientów jest bardzo rozproszona. Żaden nie ma 10- -procentowego udziału w przychodach.

Pod względem wyników najlepszy dla spółki był 2004 r. Zysk operacyjny wyniósł wówczas 456 tys. zł (wzrost o 38 proc.), a zysk netto 475 tys. zł (wzrost o 108 proc.). Przychody spadły jednak aż o 35 proc., do 13,2 mln zł. W 2005 r. przychody B3System wyniosły ponad 15 mln zł. Zyski jednak spadły (operacyjny o 16,5 proc., a netto o 27 proc.). Mimo otworzenia nowych działów oraz rozszerzenia asortymentu spółce nie udało się już wykazać znaczącej dynamiki wzrostu. W latach 2003-05 co prawda zyski wzrosły (operacyjny o 16 proc., netto o 50 proc.), jednak znacznie spadły przychody (o 25 proc.). Marże spółki, jak na branżę IT, do 2005 r. były dość niskie i nie mogły satysfakcjonować inwestorów. Postęp widać w I półroczu 2006 r. Zyski wzrosły prawie pięciokrotnie, a przychody dwukrotnie w porównaniu z takim samym okresem poprzedniego roku.

Mimo poprawy rezultatów w 2006 r. inwestycja w walory B3System obarczona jest pewnym ryzykiem. Spółka nie sprecyzowała przyszłych celów i oczekiwanych korzyści z przejęć. Wiadomo za to, że na przejęcia przeznaczy około 3 mln zł. Sektor informatyczny charakteryzuje się szybkim rozwojem, a cykl życia produktów jest dość krótki. B3System nie ma unikatowego produktu. Zagrożeniem dla spółki jest też możliwość zakupu oprogramowania antywirusowego przez internet. Rynkowy sukces spółki zależy od stałej obserwacji zachodzących zmian technologicznych oraz szybkości zastosowania i wdrożenia najnowszych rozwiązań. Jest ryzyko, że na rynku pojawią się nowe rozwiązania, które wyprą produkty i usługi oferowane klientom przez B3System. Co miesiąc powstają setki nowych wirusów, więc oprogramowanie antywirusowe należy regularnie aktualizować. Nawet niewielkie opóźnienia mogą się negatywnie odbić na spodziewanych wpływach ze sprzedaży. Ponadto rynek, na którym spółka funkcjonuje, charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem i rozdrobnieniem. Zagraniczne koncerny nie przypuściły jeszcze zmasowanego ataku na nasz rynek, ale takie ryzyko istnieje. Słabą stroną spółki jest także sezonowość przychodów, ale to typowe dla branży. W ostatnim kwartale roku spółka osiąga nawet 40 proc. rocznej sprzedaży. B3System stara się jednak minimalizować to zjawisko, zawierając długookresowe umowy serwisowe.

Na podstawie dotychczasowych wyników spółki, uwzględniając ryzyko, akcje B3System wyceniliśmy na 3,24 zł, czyli blisko dolnego poziomu widełek cenowych (3,2-4,0 zł). Nie uwzględniamy przyszłych inwestycji spółki, gdyż korzyści z nich wynikające są trudne do oszacowania. Nie prognozujemy dużego wzrostu przychodów, raczej stagnację (jak to było w poprzednich latach). Szacujemy, że w 2006 r. przychody spadły o 0,3 proc., w 2007 r. spadną o 0,2 proc., zaś w okresie do nieskończoności wzrosną o 5,5 proc. Oczekujemy jednak, że wyniki operacyjne będą coraz lepsze. Prognozujemy, że marża zysku wyniesie w 2006 r. 4 proc., a w okresie do nieskończoności 4,5 proc. To oczywiście w naszej wycenie czynnik ryzyka. Uważamy jednak, że marżę zysku operacyjnego można poprawić, m.in. dzięki lepszej kontroli kosztów w firmie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Hryniewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / B3System wykorzystał duży popyt na spółki IT