BA zyskuje, Alitalia strajkuje

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 10-02-2004, 00:00

BA i KLM wiedzą, że aby przetrwać, muszą ciąć koszty, obniżać ceny lub łączyć się. Pracownicy Alitalii strajkują przeciw zmianom.

British Airways (BA), największe linie lotnicze w Europie, wreszcie zobaczyły efekty wprowadzonego dwa lata temu programu oszczędności: w trzecim kwartale zwiększyły zysk sześciokrotnie — do 83 mln GBP (586,8 mln zł), najwyższego od 12 lat poziomu.

Sposoby na kłopoty

W BA od dwóch lat trwa restrukturyzacja. Do końca marca odejdzie z firmy 13 tys. osób, 23 proc. zatrudnionych. Dwa lata temu linie planowały do 31 marca zmniejszyć koszty o 650 mln GBP, ale już w tym momencie wiadomo, że będzie to ponad 800 mln GBP. W ciągu najbliższych dwóch lat postarają się zmniejszyć koszty o kolejne 300 mln GBP i zwolnią 3 tys. osób.

W trzecim kwartale linia przewiozła o 3,3 proc. więcej pasażerów niż rok wcześniej. Rod Eddington, szef BA, przyznał, że choć wzrosła liczba pasażerów klasy biznes, to na krótkich trasach konkurencja jest wyjątkowo duża ze względu na tanie linie. Dlatego BA wprowadza obniżki.

Podobnie postępuje holenderski KLM. Od dziś do 1 maja ceny biletów na 62 europejskich trasach są nawet o 50 proc. niższe. KLM zgodził się jesienią na przejęcie przez Air France. Do fuzji z francuską linią ma dojść w kwietniu. Jutro Komisja Europejska zdecyduje, czy wyrazić zgodę na połączenie.

System włoski

Tymczasem Alitalia, największa linia we Włoszech, żadnych zmian nie chce. Francesco Mengozzi, dyrektor zarządzający spółki, zamierza zwolnić 2,7 tys. osób i zamrozić pensje, aby w 2005 r. Alitalia osiągnęła zysk. Wczoraj po raz czwarty protestowały przeciw planowi związki zawodowe. W ciągu 24-godzinnego strajku odwołano 159 lotów. Straty wywołane strajkiem wynoszą 50 tys. EUR (242 tys. zł) za każdą godzinę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / BA zyskuje, Alitalia strajkuje