Badacze ustalili, co determinuje kurs kryptowalut

opublikowano: 10-08-2018, 09:59

Badacze z amerykańskiego Narodowego Biura Badań Ekonomicznych (NBER) ogłosili, że zmiana wycen kryptowalut zależy głównie od stopnia zainteresowania nimi, donosi Coidesk.

Autorami badania są ekonomiści z Uniwersytetu Yale: Yukun Liu i Aleh Tsyvinski. Ustalili, że na notowania kryptowalut nie mają wpływu czynniki gospodarcze, ale głównie skala poświęcanej im uwagi i dynamika własnego rynku. Liu i Tsyvinski przeanalizowali wahania cen kryptowalut w odniesieniu do ich popularności w Internecie. Ustalili, że wzrost wyszukiwań słowa „bitcoin” w Google o jedno odchylenie standardowe przekładało się na zwyżkę kursu najpopularniejszej kryptowaluty o 2,75 proc. Analogicznie wzrost liczby wpisów na Twitterze o jedno odchylenie standardowe zapowiadał zwyżkę kursu bitcoina o 2,5 proc. Z drugiej strony, wzrost o jedno odchylenie standardowe ilości postów o „hakowaniu bitcoina” było zapowiedzią niewielkiego spadku ceny kryptowaluty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, coindesk.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu