Badania naukowe wymagają środków

Magdalena Krukowska
opublikowano: 05-07-2004, 00:00

Program ma ułatwić rozwój firmom prowadzącym zaawansowaną działalność innowacyjną.

Fundusz wsparcia Dostęp do innowacyjnych usług doradczych jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorców, którzy prowadzą zaawansowaną działalność innowacyjną, wdrażają zaawansowane rozwiązania w zakresie wydajności i jakości, bądź też poszukują zaawansowanych rozwiązań technologicznych i zamierzają w tym celu skorzystać ze specjalistycznych usług doradczych.

Działania programu

Program pozwala przedsiębiorcom na zwrot części kosztów doradczych usług innowacyjnych, dotyczących:

— automatyzacji i optymalizacji procesów projektowania i wykonywania prototypów

— zmiany jakościowej procesów i oprzyrządowania wynikającej z zastosowania zaawansowanych metod modelowania komputerowego

— testowania i diagnostyki

— rozwiązań technicznych i technologicznych zastosowanych w prototypach i seriach próbnych

— parametryzacji i kontroli zaawansowanych rozwiązań stosowanych w procesie produkcji

— podniesienia produktywności i jakości w firmie.

Usprawnianie procedur

W ramach programu będzie można ubiegać się o dotację na usprawnienie procedur firmowych w oparciu o zasady „lean manufacturing” czy „reengineering”. Pozwalają one na sprawne zarządzanie łańcuchem dostaw i relacjami z klientem, eliminowanie marnotrawstwa oraz lepszą kontrolę jakości.

Dofinansowanie można też dostać do procesu wdrażania TQM lub EFQM, czyli całościowego zarządzania jakością zgodnie z metodologią programu Globalne Zarządzanie przez Jakość lub Model Jakości Fundacji Europejskiej. Poza tym dofinansowaniu podlega wdrożenie oprzyrządowania i oprogramowania pomocnego w działalności i globalnym zarządzaniu firmą.

Technologie proekologiczne

Szansę na dotację mają również usługi wspierające wdrożenie zintegrowanych technologii przyjaznych dla środowiska, obejmujące m. in. analizę stosowanych surowców, materiałów i źródeł energii czy działania zmierzające do ograniczenia zużycia energii lub rozwój czystych technologii.

W ramach tego działania dofinansowane mogą być też usługi wspierające wdrożenie systemów bezpieczeństwa informacji.

Wielkość pomocy

Przedsiębiorstwo ubiegające się o dofinansowanie innowacyjnych usług doradczych może złożyć więcej niż jeden wniosek. Każdy musi dotyczyć współfinansowania na kwotę co najmniej 1,5 tys. EUR, ale łączna kwota wsparcia przyznana w ramach funduszu Dostęp do innowacyjnych usług doradczych nie może przekroczyć 15 tys. EUR. Wszystkie projekty muszą być zrealizowane do połowy lipca 2005 r. Z dofinansowania nie mogą skorzystać firmy prowadzące działalność w zakresie transportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Krukowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Badania naukowe wymagają środków