BAe: pierwsze Gripeny w 2001 r.

Cezary Pytlos
opublikowano: 16-07-1999, 00:00

BAe: pierwsze Gripeny w 2001 r.

British Aerospace wraz ze szwedzkim Saabem złożył wstępną ofertę sprzedaży samolotów dla polskiej armii. Do 2012 r. MON zamierza kupić 60 samolotów. BAe i Saab zapowiadają, że jeżeli podpiszą kontrakt, to do czasu przekazania nowych maszyn wypożyczą 18 Gripenów używanych obecnie przez szwedzkie siły powietrzne. Dostosowaniem używanych samolotów do potrzeb polskiej armii zajmowałaby się spółka utworzona przez BAe i Saab.

— Pierwsze używane samoloty trafiłyby do Polski już w 2001 roku — mówi Julian Scopes, wiceprezes BAe na Europę Środkową.

Przedstawiciele BAe zapewniają jednocześnie, że w przypadku przyjęcia ich oferty rząd polski może liczyć na korzystne linie kredytowe w bankach szwedzkich i brytyjskich.

BAe współpracuje od ubiegłego roku z PZL Mielec, który dostarcza części do Hawka. Na początku tego tygodnia rozszerzono współpracę o dostarczanie części do samolotów cywilnych ARJ. W poniedziałek podpisano wstępną umowę z PZL Mielec na dostawę części do pięciu samolotów, ale w przyszłości istnieje realna możliwość rozszerzenia dostaw. CP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BAe: pierwsze Gripeny w 2001 r.