BAH dostał drugą szansę

opublikowano: 12-03-2019, 22:00

Notowania British Automotive Holding wzrosły od początku roku o 84 proc. O tyle samo potaniały w 2018 r.

Czasem trzeba sięgnąć dna, by mieć się od czego odbić. W notowaniach British Automotive Holding (BAH) do odbicia doszło 22 stycznia tego roku, kiedy sesja zaczęła się potężną luką — kurs podskoczył o ponad 30 proc. w reakcji na komunikat o podpisaniu przez kilka spółek zależnych z niemieckim Jaguarem Land Roverem listu intencyjnego w sprawie kontynuowania działalności dilerskiej i serwisowej obu marek od 1 sierpnia 2020 r. Tego dnia wygasa umowa importerska pomiędzy spółką córką BAH a brytyjskim Jaugarem Land Roverem. Ogłoszenie tej decyzji w sierpniu ubiegłego roku było powodem załamania notowań BAH — w jedną sesję kurs spadł o ponad 57 proc. — z 5,88 do 2,50 zł.

— Jesteśmy zszokowani decyzją Jaguara — mówił kilka miesięcy temu Mariusz Książek, prezes i główny akcjonariusz spółki.

Obecnie notowania są już wyżej niż po krachu, do czego przyczyniły się kolejne obiecujące informacje.

W lutym BAH rozpoczął współpracę z firmą SurPrice Rent A Car i na zasadzie franczyzy prowadzi już wypożyczalnie aut. W planach jest też wejście na rynek czeski — wypożyczalnia na lotnisku w Pradze ma działać jeszcze przed najbliższymi wakacjami letnimi. Firma poinformowała już o pierwszych wynikach działalności w Polsce. W pierwszy weekend na pięciu krajowychlotniskach przeprowadzono prawie 150 operacji wydań i zwrotów samochodów.

We wtorek 12 marca impulsem do dwucyfrowej zwyżki notowań stał się komunikat o zmianach we władzach spółki. Arkadiusza Miętkiewicza, który w zarządzie BAH zasiadał od stycznia 2018 r., zastąpił Gian Leonardo Fea. Będzie wiceprezesem i równolegle wiceprezesem spółki zależnej BAP. Menedżer jest związany z branżą motoryzacyjną od lat 90. ubiegłego wieku, a ostatnio doradzał koncernowi Jaguar Land Rover w rozwoju strategicznym na rynkach europejskich. Od 2018 r. związany jest z BAH jako doradca zarządu.

0,13

zł Taką zaliczkę na dywidendę wypłaci BAH 15 marca. To druga transza — pierwszą wypłacono 28 grudnia 2018 r.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu