Balcerowicz: bank centralny musi być niezależny

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-03-2006, 10:20

Szef Narodowego Banku Polskiego (NBP) prof. Leszek Balcerowicz uważa, że aby chronić ludzi przed "złympieniądzem", bank centralny musi być niezależny.

Szef Narodowego Banku Polskiego (NBP) prof. Leszek Balcerowicz uważa, że aby chronić ludzi przed "złympieniądzem", bank centralny musi być niezależny.

    "Jeżeli nie ma pieniądza kruszcowego, potrzebny jest strażnik instytucjonalny" - powiedział Balcerowicz w środę podczas Forum Bankowego.

    Prezes NBP poinformował, że we wtorek otrzymał list z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). "Wczoraj, w przeddzień posiedzenia Komisji Nadzoru Bankowego, otrzymałem z ABW w trybie poufnym list" - powiedział. Nie ujawnił jego treści. Dodał, że w tym samym trybie skierował list do premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

    KNB ma zająć się dzisiaj wnioskiem UniCredito o zgodę na wykonywanie prawa głosu z akcji BPH. To niezbędny etap przed fuzja BPH i Pekao SA. Rząd nie chce zgodzić się na tę fuzję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane