Balcerowicz: Kluczowe dla RPP perspektywy inflacji

Internet Securities
27-07-2005, 16:56

Władze monetarne nastawione są na ustabilizowanie inflacji w dłuższej perspektywie i nie kierują się w podejmowaniu decyzji bieżącym poziomem inflacji, przypomniał prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz w środę.

Władze monetarne nastawione są na ustabilizowanie inflacji w dłuższej perspektywie i nie kierują się w podejmowaniu decyzji bieżącym poziomem inflacji, przypomniał prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz w środę.

„Ciała monetarne nastawione są na ustabilizowanie inflacji w dłuższej perspektywie, nie kierują się bieżącą inflacją, ale patrzą w dłuższej perspektywie” – powiedział Balcerowicz podczas konferencji prasowej.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła w środę stopy procentowe o 25 pb do 4,75% w przypadku głównej stopy interwencyjnej, co dało łączne obniżki w wysokości 175 pb w tym roku.

Tymczasem inflacja spadła w czerwcu do 1,4% r/r, czyli poniżej dopuszczalnego pasma wahań w celu inflacyjnym NBP (2,5% +/- 1 pkt proc.).

„Jest wysoce prawdopodobne, że w najbliższych miesiącach będziemy mieli niską inflację i prace realne będą wzrastać” – powiedział Balcerowicz.

Bank centralny podał w opublikowanym po posiedzeniu RPP komunikacie, że inflacja konsumencka w ciągu najbliższych miesięcy pozostanie „wyraźniej” poniżej celu 2,5%.

Prezes NBP podkreślił też, że gorsze od oczekiwanych dane o PKB (wzrost o 2,1% r/r) i inwestycjach (wzrost o 1,0% r/r) w pierwszym kwartale nie powinny skłaniać do pesymizmu.

„Mamy różne sygnały, z których spora część nie potwierdza pesymizmu, jaki można by wysnuwać opierając się tylko na danych GUS w jednego kwartału” – powiedział Balcerowicz.

W komunikacie RPP podano, że na bazie dostępnych danych można oczekiwać, iż dynamika PKB w drugim kwartale br. była wyższa niż w poprzednim kwartale, a sygnalizowane przez GUS. spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce ma charakter przejściowy.

Szef banku centralnego powtórzył także wielokrotnie wygłaszane ostrzeżenie przed psuciem finansów publicznych, które może uniemożliwić szybkie przyjęcie euro. „Zanim nasze finanse zostały naprawione, już są psute” – powiedział Balcerowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz: Kluczowe dla RPP perspektywy inflacji