Balcerowicz: NBP chce sprowadzić inflację do 2,5 proc.

08-07-2004, 13:21

Bank centralny chce sprowadzić inflację do poziomu 2,5 proc., oświadczył w czwartek prezes NBP Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem, istnieje obawa iż zwiększające się oczekiwania inflacyjne przełożą się na wzrost presji płacowej.

- Idzie o to, żeby nie było tak zwanego efektu drugiego rzędu, żeby ludzie nie byli przekonani, że ceny będą rosły w takim szybkim tempie, żeby nie przełożyło się to na decyzje w sprawie płac. Gdyby tak się stało weszlibyśmy w spiralę inflacyjną. Do tego nie można dopuścic - powiedział Balcerowicz.

W maju inflacja wzrosła do 3,4 proc. w ujęciu rocznym. Rada Polityki Pieniężnej zareagowała na to podwyższeniem stóp procentowych o 50 punktów bazowych.

- Przez swoja decyzje Rada [Polityki Pieniężnej-red.] chciała przekazać sygnał, że czuwa i działa w taki sposób, aby inflacja wracała do poziomu bliskiego 2,5 procent – powiedział Balcerowicz.

Odnosząc się do kwestii wzrostu cen w związku z wejściem Polski do UE, prezes NBP powiedział, że nie będzie on większy niż oszacowane przez bank 0,9 punktu procentowego. Przyznał jednak, że NBP nie uwzględnił w swoich wcześniejszych prognozach, że ‘Niemcy będą tak kupowali’.

Jacek Wiśniewski, ekonomista Pekao SA powiedział agencji Reuters, że środowa wypowiedź prezesa NBP sygnalizuje, że cykl podwyżek stóp procentowych będzie kontynuowany.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz: NBP chce sprowadzić inflację do 2,5 proc.