Balcerowicz: Rząd powinien kontynuować reformy

Internet Securities
20-03-2006, 09:29

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) otrzymało na starcie swoich rządów gospodarkę w bardzo dobrym stanie i powinno przeprowadzić reformy wzmacniające ją tak, by utrzymać wysoki wzrost gospodarczy – na poziomie 4,5-5,0% – przez co najmniej kilkanaście lat, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) otrzymało na starcie swoich rządów gospodarkę w bardzo dobrym stanie i powinno przeprowadzić reformy wzmacniające ją tak, by utrzymać wysoki wzrost gospodarczy – na poziomie 4,5-5,0% – przez co najmniej kilkanaście lat, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz.

„Obecny układ rządzący otrzymał na starcie bardzo dobrą sytuację gospodarczą. Mamy niską inflację, mamy praktycznie równowagę w obrotach z zagranicą, mamy gospodarkę przyspieszającą. To się dzieje m.in. dzięki ogromnemu wysiłkowi w wielu przedsiębiorstwach, które się zreformowały, stały się bardziej konkurencyjne” – powiedział Balcerowicz w poniedziałkowym wywiadzie dla radia Tok FM.

„Zasadnicze pytanie to jest takie: czy to się skonsumuje politycznie, nie wzmacniając fundamentów na przyszłość, czy będzie się te fundamenty budowało. [...] Idzie o to, żeby polska gospodarka nie rozwijała się w tempie, dajmy na to, 4,5% czy 5,0% przez rok czy dwa, tylko żeby to było przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat” – dodał szef banku centralnego.

Inflacja konsumencka wyniosła w lutym 0,7% r/r i według oczekiwań rządu i NBP utrzyma się co najmniej do końca tego roku poniżej celu inflacyjnego banku centralnego (2,5% +/- 1 pkt proc.).

Wzrost PKB w tym roku ma wynieść ponad 4,0% wobec 3,2% w ub. roku, a rząd oczekuje, że w ostatnich kwartałach br. przyspieszy do 5,0% r/r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balcerowicz: Rząd powinien kontynuować reformy