Balcerowicz: Została naruszona niezależność NBP

WST
16-06-2014, 09:10

Doszło do naruszenia niezależności banku centralnego – twierdzi prof. Leszek Balcerowicz odnosząc się do ujawnionych w weekend zapisków rozmowy prezesa NBP z szefem MSW.

Po konferencji premiera:

Leszek Balcerowicz (fot. Puls Biznesu, WM)
Zobacz więcej

Leszek Balcerowicz (fot. Puls Biznesu, WM)


Wcześniej w wywiadzie dla radia TOK FM, czołowy polski ekonomista powiedział, że „…mamy do czynienia z konspiracją, której treścią jest układ polityczny. Szef NBP wikła się w politykę. To samo jest już naruszeniem niezależności NBP”.

Balcerowicz dodał, że „…gdyby obietnice padające w rozmowie miałby zostać spełnione, to mielibyśmy do czynienia z upolitycznieniem roli prezesa banku centralnego. Bo to prezes decydowałby czy pomóc rządowi czy nie, w zależności od tego jak ocenia rząd”.

W radiowej wypowiedzi Balcerowicz co prawda nie powiedział bezpośrednio nic o ewentualnej dymisji Marka Belki, jednak posłużył się „moralną” oceną sytuacji.

„Normy są przestrzegane tylko wtedy, kiedy za ich łamanie ponosi się odpowiedzialność. A jeśli nie ponoszą odpowiedzialności to normy pozostają na papierze” – powiedział Balcerowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Balcerowicz: Została naruszona niezależność NBP