Balicki podpisał budżet NFZ na 2005 r.

opublikowano: 27-09-2004, 15:24

Minister zdrowia Marek Balicki podpisał plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2005 rok. Zgodnie z nim wydatki na świadczenia opieki zdrowotnej wzrosną w 2005 roku o 6,45 proc.

"Plan finansowy zakłada, że łączne wydatki w centrali funduszu i jego oddziałach wzrosną średnio o 6,45 proc. w stosunku do budżetu tegorocznego liczonego razem z rozdysponowaną niedawno nadwyżką 220 mln zł. We wszystkich oddziałach wojewódzkich wzrost wynosi 5,17 proc." - powiedział Balicki.

"To nie są jedyne środki planowane na przyszły rok do wydania z funduszy publicznych na ochronę zdrowia. Oprócz pieniędzy przewidzianych dla NFZ, w rezerwie budżetowej zostało zapisane 400 mln zł na pokrycie kosztów leczenia osób, które dzisiaj nie były objęte systemem ubezpieczeń. Zatem wzrost wydatków na świadczenia zdrowotne łącznie wyniesie około 7,8 proc." - podkreślił.

Każdy z oddziałów funduszu samodzielnie podzieli środki, które dostanie do dyspozycji. Plan narzuca jedynie konieczność podniesienia wydatków w każdym dziale co najmniej o wskaźnik inflacji zapisany w projekcie budżetu. Wyjątkiem są wydatki na refundowanie leków, które mają wzrosnąć o 2,2 proc., czyli poniżej inflacji.

Zdaniem ministra zdrowia nowa ustawa o NFZ, wchodząca w życie od 1 października, pozwoli oddziałom terenowym funduszu sprawniej i racjonalniej gospodarować pieniędzmi. Ma się do tego przyczynić m.in. nadane dyrektorom prawo do samodzielnego przesuwania funduszy pomiędzy poszczególnymi działami w trakcie roku, bez wymaganej dotychczas skomplikowanej procedury.

Minister poinformował, że skierował plan finansowy do podpisu przez szefa resortu finansów.

Zwykle plan finansowy uchwala do końca sierpnia Rada NFZ na podstawie projektu przygotowanego przez zarząd. W tym roku tak się nie stało - Rada nie przyjęła planu, uznając za zbyt niską prognozę przychodów NFZ na przyszły rok oraz nie akceptując sposobu podziału środków między oddziały wojewódzkie. W takiej sytuacji plan ustala minister zdrowia w porozumieniu z resortem finansów.

olz/ ktl/ malk/ mw/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Balicki podpisał budżet NFZ na 2005 r.